podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (947) z dnia 20.04.2017

Krótki okres najmu a prawo do ryczałtu ewidencjonowanego

Wynajmuję mieszkanie studentom, podpisując umowy na rok (zwykle do końca czerwca). Przez okres trzech miesięcy (lipiec - wrzesień) mieszkanie nie jest wynajmowane. W tym roku zamierzam jednak wynajmować to mieszkanie na krótkie okresy (dni, tygodnie). Czy w związku z takim wynajmem utracę prawo do zryczałtowanego opodatkowania tego najmu?

Niestety organy podatkowe wyjaśniają, że w sytuacji opisanej w pytaniu, najem wykonywany jest w ramach działalności gospodarczej i w związku z tym prawo do ryczałtu nie przysługuje.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 poz. 2180 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (czyli z tzw. najmu prywatnego), jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W podobnej - jak opisana w pytaniu - sytuacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2017 r., nr 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK, na pytanie podatnika, czy może cały rok korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu w sytuacji, gdy w okresie wakacji będzie wynajmował mieszkanie turystom uznał, że nie jest to możliwe. Najem taki będzie miał bowiem zarobkowy charakter, czyli nastawiony na osiągnięcie zysku (dochodu), w postaci czynszu. W takiej sytuacji - jak wyjaśnił organ podatkowy - najem nie może być prowadzony inaczej, niż w sposób zorganizowany i profesjonalny. Najem taki należy więc uznać za prowadzony w ramach działalności gospodarczej (nie jest to najem prywatny). Organ podatkowy uznał, że o zorganizowanej działalności świadczy również konieczność pozyskiwania potencjalnego klienta (najemcy) poprzez udostępnianie informacji o posiadanym mieszkaniu do wynajęcia. Ten argument jednak - naszym zdaniem - nie jest przekonujący, gdyż najem prywatny na długie okresy też wymaga zamieszczenia stosownej informacji. Ponadto zważywszy, że takie informacje zamieszczane są w internecie, trudno uznać to za zorganizowany sposób charakterystyczny dla działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o prawo do stosowania ryczałtu do przychodów z najmu prywatnego, w interpretacjach organów podatkowych można spotkać korzystne dla podatników stanowisko dotyczące przypadków większego rozmiaru wynajmu. Przyznaje się bowiem prawo do takiej formy opodatkowania w przypadku powierzenia wynajmu specjalistycznej firmie - tak np. uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2017 r., nr 1061-IPTPB1.4511.913.2016.2.KU (tu chodziło o lokal mieszkalny w kompleksie apartamentów, który podatnik planował wynająć deweloperowi uprawnionemu do dalszego podnajmu). Przyznaje się także prawo do ryczałtu w sytuacji wynajmu wielu nieruchomości - por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 lutego 2015 r., nr IBPBII/2/415-1042/14/JG. W tej interpretacji chodziło o podatnika, który wynajmował kilka lokali mieszkalnych i kilka lokali użytkowych. Organ podatkowy uznał, że skoro podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości i złożył stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to uzyskiwane przychody z najmu lokali mieszkalnych i użytkowych może opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%.

W kontekście powyższego nie wydaje się zasadne odmawianie prawa do zastosowania ryczałtu w sytuacji wynajmu lokalu mieszkalnego tylko dlatego, że w okresie dwóch czy trzech miesięcy lokal będzie wynajmowany na okresy krótsze. Ustawodawca przecież nie uzależnił prawa do stosowania ryczałtu od długości trwania umowy. Trzeba jednak pamiętać, że organy podatkowe uznają inaczej.

www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.