Gazeta Podatkowa nr 20 (1477) z dnia 8.03.2018
Obliczanie ryczałtu od prywatnego najmu
Osoba fizyczna posiada 3 nieruchomości, które wynajmuje w ramach prywatnego najmu opodatkowanego ryczałtem. Czy powinna ona ustalając co miesiąc należny ryczałt do odprowadzenia do urzędu skarbowego obliczać go osobno dla każdej nieruchomości?
NIE. Najem wykonywany poza działalnością gospodarczą jest odrębnym źródłem przychodów, co wynika z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdof. Jeżeli osoba fizyczna w ramach tzw. najmu prywatnego wynajmuje trzy różne nieruchomości, to oddzielnego źródła przychodów nie stanowi każda z nich, ale wszystkie trzy stanowią jedno źródło uzyskiwania przychodów.
Ponieważ przychodami z tzw. prywatnego najmu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, to w konsekwencji powstaje on u wynajmującego w momencie faktycznego otrzymania zapłaty lub postawienia jej do dyspozycji przez najemcę. W efekcie ustalając podstawę opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym za dany miesiąc podatnik powinien zsumować należności z najmu otrzymane lub postawione mu do dyspozycji tym miesiącu. Dopiero tak ustalony przychód stanowi podstawę wyliczenia należnego zryczałtowanego podatku za dany miesiąc.
Należy jednocześnie przypomnieć, że od 1 stycznia 2018 r. przychody z tzw. prywatnego najmu są opodatkowane nie jedną 8,5% stawką ryczałtu, ale dwoma stawkami: w wysokości 8,5% i 12,5%. Jeżeli osoba opodatkowująca ryczałtem przychody z prywatnego najmu uzyska z tego tytułu przychody w kwocie nieprzekraczającej 100.000 zł, to będzie ona opłacać ryczałt według dotychczasowej, 8,5% stawki. Od nadwyżki ponad tę kwotę zapłaci jednak podatek według nowej, 12,5% stawki.
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|