Gazeta Podatkowa nr 64 (1418) z dnia 10.08.2017
Działalność na ryczałcie a przychody z najmu
W działalności gospodarczej uzyskuję przychody ze świadczenia usług budowlanych, które opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym. Chciałbym wynająć kontrahentowi jeden z moich środków trwałych. Czy to prawda, że w takiej sytuacji utracę prawo do opodatkowania ryczałtem?
Odpowiedź na pytanie Czytelnika uzależniona jest od rodzaju środka trwałego, który zamierza wynająć.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.) przewiduje możliwość opodatkowania w tej formie przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o pdof, czyli osiąganych w prowadzeniu działalności gospodarczej z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym środków trwałych. Stawka opodatkowania dla tego typu przychodów wynosi 8,5%.
Nie dotyczy to jednak środków trwałych będących nieruchomościami. W załączniku nr 2 do omawianej ustawy ustawodawca wyłączył bowiem z możliwości opodatkowania ryczałtem m.in. usługi w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU 68.20.1). W tym samym załączniku ustawodawca zaznaczył, że przedmiotowe wyłączenie nie dotyczy jednak przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze, gdy umowy te są zawierane w ramach tzw. prywatnego najmu. Od przychodów z tego źródła można opłacać ryczałt według stawki 8,5%.
Stąd ryczałtowiec będący przedsiębiorcą utraci prawo do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jedynie wówczas, gdy wynajmie nieruchomości należące do majątku jego firmy.
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|