Gazeta Podatkowa nr 61 (2144) z dnia 29.07.2024
Opodatkowanie miejsca pod baner reklamowy
Po swojej mamie odziedziczyłem działkę gruntową za miastem. Jedna z sieci dyskontowych zaproponowała mi wynagrodzenie za zainstalowanie na niej oświetlonej tablicy na billboardy reklamowe. Z umowy, jaka zostanie między nami zawarta, będzie wynikało, że wynagrodzenie będzie mi wypłacane na koniec każdego miesiąca. Czy taki najem wymaga założenia firmy, czy też mogę opodatkować to wynagrodzenie w ramach prywatnego najmu?
W celu opodatkowania pdof wskazanego w pytaniu wynagrodzenia nie jest wymagane rejestrowanie działalności gospodarczej. Wynagrodzenie od sieci dyskontowej za udostępnienie terenu działki pod reklamę można bowiem rozliczać w pdof także jako przychody z tzw. prywatnego najmu. Przychód z tego źródła powstaje w momencie faktycznego otrzymania zapłaty (postawienia jej do dyspozycji przez najemcę), bez względu na to, jakiego okresu zapłata ta dotyczy.
Przychody ze źródła, jakim jest tzw. najem prywatny, podlegają opodatkowaniu wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zryczałtowany podatek w wysokości 8,5% wynajmujący opłaca od uzyskanych w danym miesiącu przychodów, dopóki ich suma od początku roku podatkowego nie przekroczy kwoty 100.000 zł. Nadwyżkę należy opodatkować 12,5% stawką ryczałtu. Ryczałt według tej wyższej stawki wynajmujący opłaca już w trakcie roku w terminie wynikającym z przyjętego sposobu opłacania ryczałtu (miesięcznego lub kwartalnego). To z kolei oznacza, że gdy przykładowo wynajmujący zdecyduje się na opłacanie ryczałtu od prywatnego najmu miesięcznie, a limit 100.000 zł zostanie przekroczony w październiku 2024 r., to ryczałt miesięczny według 12,5% stawki od nadwyżki ponad limit podatnik powinien wpłacić do 20 listopada 2024 r.
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|