Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (561) z dnia 1.05.2022
Przychód ryczałtowca z tytułu otrzymanej kary umownej
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zleciła firmie trzeciej wyłożenie kostką brukową placu manewrowego. Prace zostały wykonane wadliwie, a usługobiorca nie usunął wad w ustalonym terminie. Czy od kary umownej nałożonej na niego podatnik powinien zapłacić ryczałt według 5,5% stawki, tj. właściwej dla swojej działalności?
Do przychodu z tytułu otrzymanej kary umownej zastosowanie znajdzie stawka ryczałtu właściwa dla przychodów z prowadzonej działalności wynosząca 5,5% tego przychodu.
Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wysokość tego podatku zależy w szczególności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, ale niekiedy również od charakteru dokonanej operacji gospodarczej czy zaistniałego zdarzenia, będących źródłem przychodu.
W opisanym stanie faktycznym podatnik prowadzi działalność, dla której ryczałt wynosi 5,5% przychodów. Z kolei z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.) wynika, że w przypadku przedsiębiorców opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody, o których mowa w art. 14 updof. Przepis ten stanowi wprost, że przychodami z działalności gospodarczej są również otrzymane kary umowne. Takie postanowienie zawiera art. 14 ust. 2 pkt 4 updof.
Do tego rodzaju przychodu nie została ustalona odrębna stawka ryczałtu. Zatem w razie otrzymania kary umownej, należy ją ująć w ewidencji przychodów wraz z przychodami z działalności opodatkowanymi 5,5% stawką ryczałtu.
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|