podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (438) z dnia 20.03.2017

Usługi dla byłego zleceniodawcy a prawo do ryczałtu ewidencjonowanego

Przez ostatnie 2 lata byłem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Obecnie zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której będę świadczył usługi na rzecz byłego zleceniodawcy. Czy fakt ten pozbawi mnie prawa do opodatkowania przychodów z działalności ryczałtem ewidencjonowanym?

Świadczenie usług dla byłego zleceniodawcy w ramach działalności gospodarczej nie pozbawi podatnika prawa do opodatkowania przychodów z tej działalności w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie stosuje się m.in. do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Przy czym jeżeli podatnicy ci nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku jednak, gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów, lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do tej formy opodatkowania. Tak wynika z art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.).

W tym miejscu należy zauważyć, że świadczenie usług w ramach umowy zlecenia nie jest równoznaczne z wykonywaniem pracy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Tym samym podatnik, który w ramach działalności gospodarczej będzie świadczył usługi dla byłego zleceniodawcy, może zastosować ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania przychodów osiąganych z tej działalności. Opłacanie przez niego ryczałtu będzie możliwe także wtedy, gdy usługa wykonywana będzie przez podatnika w tym samym zakresie, w jakim wykonywał on czynności w ramach umowy zlecenia.

www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60