podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 100 (1350) z dnia 15.12.2016

Utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego

Prowadząc jednoosobową firmę, świadczę usługi budowlane korzystając z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W ramach działalności w listopadzie br. wykonałem usługę projektową. Czy w takiej sytuacji w 2016 r. mogę nadal rozliczać uzyskane z działalności gospodarczej przychody stosując opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym?

Co do zasady, do utraty prawa do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym w trakcie roku dochodzi z dniem uzyskania przez podatnika przychodu z tytułu świadczenia usługi, wymienionej w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody m.in. z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku tym zostały wymienione usługi, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W katalogu tych usług w poz. 35 wskazano usługi w zakresie specjalistycznego projektowania sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 74.1.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego nie wynika, według jakiego symbolu PKWiU sklasyfikowana jest usługa projektowa wykonana przez Czytelnika w listopadzie br. Jeśli należy do wskazanych wyżej, wyłączonych z opodatkowania ryczałtem, usług w zakresie specjalistycznego projektowania o symbolu PKWiU 74.1, to z dniem uzyskania przychodu za jej wykonanie Czytelnik utracił prawo do opodatkowania w tej formie.


Ujednolicone przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Wówczas zgodnie z art. 22 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od dnia uzyskania przychodu z tego tytułu do końca roku podatkowego Czytelnik ma obowiązek prowadzić właściwe księgi oraz opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach według skali podatkowej, przyjmując za podstawę do określenia podatku dochodowego dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przykład

Podatnik w 2016 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W dniu 15 listopada br. uzyskał przychód z tytułu wykonania usługi w zakresie specjalistycznego projektowania sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 74.1. Usługa ta wymieniona jest pod poz. 35 załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) jako wyłączona z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.

W związku z tym z dniem 15 listopada br. podatnik utracił prawo do tej formy opodatkowania. Tym samym miał obowiązek od tego dnia do końca 2016 r. ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów uzyskane przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów.

Osiągnięty po utracie prawa do ryczałtu dochód stanowiący różnicę między uzyskanymi z tytułu działalności gospodarczej przychodami i poniesionymi kosztami uzyskania przychodów będzie podlegał bowiem opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Rozliczy go po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu PIT-36.

Natomiast przychody uzyskane przed dniem 15 listopada br. podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego i należy je rozliczyć po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu PIT-28.

www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.