podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe

www.PodatekDochodowy.pl

lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 80 (1017) z dnia 7.10.2013

Telewizor w kosztach firmowych

Od niedawna prowadzę działalność jako agent ubezpieczeniowy. Czy wydatkiem poniesionym na zakup telewizora mam prawo obciążyć firmowe koszty uzyskania przychodów?

Telewizor w kosztach firmowych
rys. Telewizor w kosztach firmowych

Katalog wydatków, w którym ustawodawca enumeratywnie wymienił wydatki niestanowiące podatkowych kosztów uzyskania przychodów, zawiera art. 23 ust. 1 ustawy o pdof. Wśród nich nie znalazły się wydatki na zakup telewizora, co nie jest równoznaczne z tym, że każdorazowo można je kwalifikować jako koszt podatkowy. Rozliczyć je w kosztach firmowych może tylko ten przedsiębiorca, który jest w stanie udowodnić, że wydatek na jego nabycie poniósł w celu uzyskania przychodów lub też zachowania albo zabezpieczenia źródła ich powstawania.

W praktyce przyjmuje się, że wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i wydatki wykazujące z nimi związek pośredni, stanowią koszty uzyskania przychodów bez względu na to, czy w efekcie ich poniesienia przychód został osiągnięty, czy też nie. Natomiast koszty służące zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów to wydatki mające zapewnić trwanie firmy i przynoszenie przez nią przychodów w przyszłości.

Oceny pod kątem zaliczenia wydatków na zakup telewizora do kosztów podatkowych należy dokonywać w każdej sytuacji indywidualnie. Z pytania nie wynika, jakim celom ma służyć zakupiony przez Czytelnika telewizor, stąd trudno na nie odpowiedzieć w sposób jednoznaczny.

Jeżeli podatnik np. umieści telewizor w biurze firmy i nie będzie w stanie udowodnić, że poniesiony na ten cel wydatek przyczynia się do osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, wówczas nie można go zakwalifikować jako kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej przez niego firmie.

Ponadto uznanie telewizora za koszt podatkowy uzależnione będzie od miejsca, w którym telewizor się znajduje. Z art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o pdof wynika bowiem, że nie zalicza się do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.

www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Darmowy program PIT Gofin 2013 - www.pit.gofin.pl
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl
Przewodnik Prenumeratora - www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

DRUKI - Podatek dochodowy

Darmowe druki aktywne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

FORUM - Podatek dochodowy

Forum aktywnych księgowych

TEMATY W ZASOBACH PŁATNYCH zobacz ofertę prenumeraty

Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60