Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (986) z dnia 20.05.2018
Czy wydatki na naukę języka obcego mogą być kosztem podatkowym u prowadzącego działalność?
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie m.in. reklamy i marketingu. W mojej pracy znajomość języka angielskiego jest koniecznością m.in. z uwagi na kontakty biznesowe. Czy wydatki na kurs języka angielskiego mogę ująć w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?
Tak - jeśli znajomość języka angielskiego jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i przyczynia się do osiągania przychodów oraz nie służy jedynie podniesieniu ogólnego poziomu wiedzy podatnika. |
Generalnie, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W tym przepisie, zawierającym katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, nie są wymienione wydatki na dokształcanie. Zatem kurs języka obcego należy rozpatrywać w kontekście ogólnej definicji kosztów podatkowych.
Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione. Kosztem uzyskania przychodów są zatem wszelkie wydatki racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i poniesienie których może się przyczynić do osiągnięcia lub zabezpieczenia przychodów.
W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest w zasadzie niezbędna i nie tylko w celu utrzymywania i zawierania kontaktów biznesowych, ale także do korzystania z literatury fachowej czy choćby internetu. Również organy podatkowe nie kwestionują wydatków na naukę języków obcych jako związanych z działalnością gospodarczą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 stycznia 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.412.2017.2.AM wyjaśnił, że do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony na kurs języka angielskiego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:
- czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
- czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
W interpretacji powyższej chodziło o podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie oprogramowania, który we wniosku o interpretację argumentował, że aby poszerzyć krąg odbiorców, konieczna jest biegła znajomość języka angielskiego. Wyjaśnił on, że umiejętność posługiwania się językiem angielskim w mowie, czytaniu i piśmie jest niezbędna, aby nawiązać współpracę z międzynarodowymi korporacjami - co bez znajomości języka angielskiego jest niemożliwe. Ponadto język programowania jest ściśle związany z językiem angielskim. Zatem - zdaniem podatnika - brak znajomości języka angielskiego w zakresie świadczonych przez niego usług może spowodować nie tylko zmniejszenie możliwości ich świadczenia, lecz nawet praktycznie to świadczenie usług uniemożliwić, a tym samym może utracić źródło przychodów.
W kontekście powyższego organ podatkowy uznał, że skoro podatnik, chcąc świadczyć swoje usługi musi coraz lepiej posługiwać się językiem angielskim, a poniesione wydatki na kształcenie językowe pozwolą osiągnąć przychód, jak również zachować źródło przychodów, to wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Zatem w przypadku, o którym mowa w pytaniu, wydatki na kurs języka angielskiego, które są poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie mają charakteru osobistego (nie służą podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy podatnika), mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|