podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 78 (1535) z dnia 27.09.2018

Zakup torby skórzanej dla dyrektora a firmowe koszty

Spółka z o.o. zakupiła dla dyrektora finansowego torbę skórzaną do przenoszenia dokumentów. Czy taki zakup można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów?

Kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o pdop są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są koszty wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop. Aby jednak podatnik mógł dany wydatek rozliczyć w kosztach podatkowych, musi wykazać, że jest on związany z prowadzoną działalnością i uzyskiwanymi przychodami, a także racjonalny i gospodarczo uzasadniony z punktu widzenia tej działalności. To, czy poniesiony wydatek spełnia takie przesłanki należy ocenić biorąc pod uwagę okoliczności faktyczne danej sprawy, które wymagają indywidualnej oceny.

Rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów wydatku na zakup skórzanej torby dla dyrektora finansowego przedsiębiorstwa jest moim zdaniem ryzykowne. Taka możliwość zależy od tego, jakiego rodzaju jest to torba i w jakich celach może być wykorzystywana. Niewątpliwie dokumentacja firmowa wymaga przechowywania, ale także i przenoszenia w warunkach chroniących ją przed zgubieniem czy zniszczeniem. Nie jest to jednak wystarczająca przesłanka, aby wydatek na zakup torby skórzanej do przenoszenia dokumentów zaliczyć do kosztów podatkowych. Takie okoliczności nie przesądzają o tym, że jest to wydatek związany z prowadzoną działalnością i osiąganymi przychodami. Dla uznania wydatku na zakup torby za firmowy koszt istotne jest czy tego rodzaju galanteria skórzana może być wykorzystywana przez dyrektora wyłącznie do celów firmowych, czy też może on jej używać do celów prywatnych. Jeśli jest to rodzaj torby, co do której nie można wykluczyć, że będzie ona wykorzystywana także w celach prywatnych, na gruncie podatku dochodowego nie można uznać, że jest to wydatek związany z działalnością gospodarczą i uzyskiwanymi z tego źródła przychodami. W takim przypadku bowiem organy podatkowe mogą uznać, że taki wydatek ma charakter osobisty, który nie spełnia warunków rozliczenia go w kosztach uzyskania przychodów wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o pdof. W ich opinii nie służy on wówczas celom działalności gospodarczej, tylko prywatnym i nie ma wpływu na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenia źródła przychodów. To z kolei powoduje, że nie podlega on kwalifikacji do firmowych kosztów podatkowych. Jeśli jednak spółka jest w stanie wykazać, że zakupiona torba służy wyłącznie celom służbowym, nie ma przeszkód, aby rozliczyła wydatek na jej zakup w kosztach uzyskania przychodów. Dla uprawdopodobnienia takiej okoliczności można umieścić na zakupionej teczce np. logo firmy. To pozbawi ją cech przedmiotu osobistego. Tak organy podatkowe uważają w przypadku wydatków na zakup stroju biznesowego oznaczonego na stałe logo firmy, który ich zdaniem w takiej sytuacji pełni funkcję reklamową (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 września 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.235.2017.2.IF).

www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.