Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (439) z dnia 1.04.2017
Ustalenie różnic kursowych przy wypłacie środków z konta walutowego w systemie PayPal
W sytuacji gdy w związku z wypłatą środków z konta walutowego w systemie PayPal na konto złotowe przedsiębiorcy dochodzi do przewalutowania, powstaje obowiązek ustalenia różnic kursowych. W tym celu przeliczenia wypłacanych środków należy dokonywać po kursach waluty określonych w przepisach podatkowych. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-1-1.4511.607.2016.2.AP.
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych wystąpiła podatniczka, która opłaca podatek liniowy od dochodu z działalności gospodarczej ustalonego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprzedając towary handlowe za pośrednictwem różnych portali internetowych, w celu zabezpieczenia transakcji i płatności, korzysta z systemu płatności internetowych PayPal. Warunkiem korzystania z tego systemu jest posiadanie konta walutowego u operatora PayPal. Na koncie tym rejestrowane są wpłaty dokonywane przez klientów za nabyte towary wystawione do sprzedaży przez podatniczkę. W sytuacji przelania środków z konta PayPal na konto złotowe podatniczki dochodzi do przewalutowania tych środków i powstają różnice kursowe. Podatniczka chciała uzyskać potwierdzenie, że prawidłowo ustala różnice między środkami przeliczonymi po kursie, po którym system płatności PayPal dokonał przeliczenia wypłaty z pierwszym kursem NBP z dnia wpływu środków, zgodnie z przyjętą do stosowania metodą wyceny FIFO.
Organ podatkowy potwierdził, że:
- w przypadku wypłaty środków w walucie z konta PayPal na złotowe konto firmowe powstają tzw. różnice kursowe od własnych środków, o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updof,
- do wyceny środków na koncie walutowym PayPal powinna być stosowana wybrana przez podatniczkę kolejność wyceny środków (zgodnie z art. 24c ust. 8 updof).
Za nieprawidłowy uznał natomiast opisany we wniosku o interpretację sposób ustalania różnic kursowych. Odnosząc się do tej kwestii, powołany organ wskazał, że dla celów ustalenia różnic kursowych od transakcji gospodarczych przeprowadzanych w walucie obcej, wartości wyrażone w tej walucie, co do zasady, należy przeliczać po kursie faktycznie zastosowanym. Z uwagi na brak ustawowej definicji tego pojęcia, organ podkreślił, że zgodnie z obowiązującą wykładnią, za faktycznie zastosowany kurs walutowy uważa się taki kurs, którym w rzeczywistości posłużono się przy przeprowadzaniu konkretnej operacji gospodarczej. Z kursem faktycznie zastosowanym w tym rozumieniu mamy zatem do czynienia, w sytuacji gdy w związku z otrzymaniem bądź wydatkowaniem środków występuje operacja sprzedaży bądź kupna waluty obcej po określonym kursie, lub też gdy dochodzi do przewalutowania tych środków. Natomiast gdy nie zachodzi żadne z tych zdarzeń (sprzedaż/kupno/przeliczenie waluty), wówczas dla celów ustalenia różnic kursowych należy stosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania należności lub zapłaty.
Mając to na uwadze, w odniesieniu do sytuacji opisanej przez podatniczkę, organ podatkowy stwierdził, że w celu ustalenia różnic kursowych przy wypłacie środków z konta w systemie PayPal powinna wartość środków wypływających z konta w systemie PayPal przeliczoną po kursie faktycznie zastosowanym przez system z dnia przewalutowania (tj. z dnia wypływu środków z rachunku PayPal) porównać z wartością tych środków ustaloną po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na konto, z uwzględnieniem metody FIFO przyjętej dla ustalania kolejności wyceny tych środków.
Różnicę wynikającą z porównania tych wartości powinna zaliczyć odpowiednio do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|