Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (569) z dnia 1.09.2022
Różnice kursowe - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[1409424] Otrzymano fakturę WNT w euro, faktura została przeliczona na złotówki według kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, płatności za fakturę dokonano z konta walutowego w euro, czy tutaj trzeba rozliczyć różnice kursowe?
Wypowiedzi uczestników forum
1) Płatność za fakturę przeliczasz po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania tej zapłaty. Masz inny kurs przeliczeniowy do faktury i inny do zapłaty tej faktury, więc powstaną Ci różnice kursowe.
2) Pewnie będą 2 rodzaje RK:
a) na zobowiązaniu (czyli pomiędzy wyceną faktury i zapłatą),
b) "na banku" czyli od własnych śr. pieniężnych bo masz konto walutowe.
Komentarz redakcji
Odpowiedź na zadane pytanie wymaga doprecyzowania. Zakładamy, że w tym przypadku stosowana jest podatkowa metoda ustalania różnic kursowych, a kwota wynikająca z faktury jest kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof.
Uregulowanie zobowiązania w walucie obcej może spowodować powstanie różnic kursowych - dodatnich lub ujemnych. Dodatnie zwiększają przychód podatkowy, ujemne zwiększają koszt podatkowy.
Dla Prenumeratorów GOFIN | |
Kursy średnie walut obcych ogłaszane przez NBP dostępne w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Dodatnie różnice kursowe powstają, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 2 pkt 2 updof). Z kolei ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 2 updof).
Jak wynika z powołanych przepisów, do zapłaty zobowiązań przyjmuje się kursy faktycznie zastosowane. Na podstawie art. 24c ust. 4 updof, kursy faktycznie zastosowane uwzględnia się w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
W analizowanej sytuacji zapłata zobowiązania w walucie obcej następuje z rachunku walutowego, nie występuje więc kurs faktycznie zastosowany. Wobec tego na potrzeby ustalenia różnicy kursowej należy przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty zobowiązania.
Słusznie zauważył w swej wypowiedzi uczestnik forum, że w tym przypadku mogą też powstać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.
Dodatnie zwiększają przychód podatkowy, ujemne zwiększają koszt podatkowy. Dodatnie różnice kursowe powstają, gdy wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 24c ust. 2 pkt 3 updof).
Ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 24c ust. 3 pkt 3 updof).
W sytuacji gdy na rachunek walutowy wpływa waluta obca w związku np. z uregulowaniem należności i walutą z tego rachunku płacone jest zobowiązanie, to na potrzeby ustalenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych wpływ i wypływ waluty należy wycenić po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu i wypływu tej waluty. W takim przypadku nie występuje kurs faktycznie zastosowany.
Podobne regulacje obowiązują podatników CIT. Stosowne przepisy w tym zakresie zawiera art. 15a updop.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|