podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (592) z dnia 20.08.2023

Różnice kursowe od zobowiązań - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)

[1456166] Zakupiliśmy materiał od kontrahenta z Ukrainy. Rachunek został wystawiony 25.05.2023 r. w wysokości 5.320 USD. Rachunek zaksięgowany po kursie z dnia poprzedzającego, czyli z 24.05.2023 r., kurs wynosił 4,1573 PLN/USD. Zapłata 1.06.2023 r. z rachunku bieżącego w PLN.

Bank przeliczył kwotę 5.320 USD po kursie 4,4093 PLN/USD.

Powstała różnica kursowa między zaksięgowaniem rachunku w kwocie 22.116,84 zł a jej zapłatą w kwocie przeliczonej na złote wynoszącej 23.457,48 zł. Czy różnica kursowa będzie kup w podatku dochodowym?

Wypowiedź uczestnika forum

Moim zdaniem tak, bo zapłaciłaś w takiej samej walucie co wystawiony rachunek. Zapłaciłaś do kontrahenta usd z konta złotówkowego, czyli zleciłaś do banku zapłatę w usd, bank pobrał twoje pln i wysłał do klienta usd.

Komentarz redakcji

Wypowiedź uczestnika forum wymaga pewnego doprecyzowania. Przyjmujemy, że problem dotyczy ustalania podatkowych różnic kursowych. Na gruncie PIT kwestie te reguluje art. 24c updof, a na gruncie CIT - art. 15a updop.

Ogólną zasadą wynikającą z tych przepisów jest, że różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. W przypadku regulowania zobowiązań dodatnia różnica kursowa powstaje, jeśli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 2 pkt 2 updof i art. 15a ust. 2 pkt 2 updop). Ujemna różnica kursowa powstaje w sytuacji odwrotnej, tj. gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 2 updof i art. 15a ust. 3 pkt 2 updop).

Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 24c ust. 4 updof i art. 15a ust. 4 updop).

Z opisanego przez forumowicza stanu faktycznego wynika, że wartość poniesionego kosztu w USD została przeliczona według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia rachunku, a kwota wyrażona w USD przekazana tytułem zapłaty została przeliczona na złote według kursu faktycznie zastosowanego, tj. kursu sprzedaży USD stosowanego przez bank z dnia zapłaty, bowiem zobowiązane zostało pokryte z rachunku złotowego.

Słusznie uczestnik forum zauważył, że różnice kursowe powstają, jeśli zarówno zobowiązanie, jak i zapłata wyrażone są w walucie obcej. Należy jednak wyjaśnić, że nie musi to być ta sama waluta, tj. zobowiązanie w USD i zapłata w USD. Jeśli przykładowo zobowiązanie zostało wyrażone w USD, a zapłata nastąpiła w EUR, to również mogą powstać różnice kursowe. Nie ma znaczenia fakt, że zdarzenie gospodarcze i zapłata nastąpiły w dwóch różnych walutach obcych.

Różnice kursowe nie powstaną, jeśli zobowiązanie zostanie wyrażone w walucie obcej, a zapłata nastąpi w złotych lub odwrotnie, gdy zobowiązanie zostanie wyrażone w złotych, a zapłata nastąpi w walucie obcej. Niespełnione bowiem będą przesłanki wymagane przez ustawodawcę w powołanych przepisach, że dla powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie dwóch przesłanek łącznie:

  • koszt powinien być wyrażony w walucie obcej,
  • zapłata powinna nastąpić w walucie obcej.

www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.