Gazeta Podatkowa nr 46 (1400) z dnia 8.06.2017
Rozliczenie różnic kursowych po przekształceniu jednostki
Spółka z o.o. powstała z przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą może uwzględnić podatkowo zrealizowane różnice kursowe dotyczące transakcji kupna i sprzedaży dokonanych przez osobę fizyczną przed przekształceniem. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.59.2017.1.KP.
Podatnik, który zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Planuje on przekształcić się w spółkę z o.o. na podstawie art. 551 § 5 K.s.h. W wyniku dokonanego przekształcenia może wystąpić sytuacja, w której w dacie przekształcenia pytający będzie posiadał należności z tytułu zrealizowanej sprzedaży oraz zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług, które będą wyrażone w walucie obcej, a w konsekwencji będą po dniu przekształcenia spłacane w walucie obcej. W przedstawionej sytuacji miał on wątpliwość, czy spółka z o.o., jako spółka przekształcona, będzie miała prawo korygowania przychodów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów o różnice kursowe w oparciu o art. 15a ustawy o pdop. Chodzi tu o różnice kursowe powstałe pomiędzy:
a) przychodem należnym wyrażonym w walucie obcej, rozpoznanym przez pytającego, oraz kwotą otrzymaną przez spółkę z o.o. jako zapłata od kontrahentów,
b) kosztem poniesionym przez pytającego wyrażonym w walucie obcej a kwotą zapłaconą przez spółkę z o.o. po dacie przekształcenia.
Wskazując własne stanowisko w tej sprawie podatnik uznał, że spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej będzie miała prawo oraz obowiązek uwzględnić w kosztach lub przychodach podatkowych zrealizowane różnice kursowe od przychodów należnych oraz poniesionych kosztów wyrażonych w walucie obcej rozpoznanych przez przedsiębiorcę przed przekształceniem w spółkę z o.o. Jako uzasadnienie pytający przywołał art. 5842 § 1 i 3 K.s.h., na mocy którego spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego, a osoba fizyczna staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej. W związku z tym na powstałej z przekształcenia spółce z o.o. będzie ciążył obowiązek zapłaty zobowiązań oraz żądania zapłaty przez podmioty trzecie należności z tytułu zrealizowanych przez podatnika przed przekształceniem transakcji kupna i sprzedaży.
Jeśli chodzi natomiast o sukcesję podatkowych praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych, podatnik wskazał na treść art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje generalnie w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z racji tego, że do zrealizowania różnic kursowych dojdzie dopiero z chwilą zapłaty zobowiązań przez spółkę z o.o. oraz otrzymania przez nią należności, to właśnie ta spółka jako sukcesor prawny i podatkowy będzie miała prawo uwzględnić podatkowo zrealizowane różnice kursowe.
Organ podatkowy uznał stanowisko pytającego za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego jego oceny.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|