Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (445) z dnia 1.07.2017
Ujemne różnice kursowe u podatnika stosującego opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. W maju 2017 r. nie osiągnąłem przychodu ze sprzedaży usług. Powstały natomiast ujemne różnice kursowe dotyczące faktury z kwietnia. Jak w tej sytuacji mam pomniejszyć przychód o ujemne różnice kursowe?
W przypadku braku przychodu w miesiącu powstania ujemnej różnicy kursowej podatnik nie ma możliwości pomniejszenia w tym miesiącu przychodu o ujemne różnice kursowe. Pomniejszenia tego może jednak dokonać po zakończeniu roku podatkowego.
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 updof. Z kolei z art. 14 ust. 2 pkt 3 updof wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe.
Podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym do przychodów z tytułu różnic kursowych stosują regulacje wynikające z art. 24c updof, z tym że ujemne różnice kursowe zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice (art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Przypomnijmy, że dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Różnice kursowe wykazuje się w ewidencji przychodów w kolumnie, w której zaewidencjonowano przychód należny ze sprzedaży, w związku z którym różnice te ustalono.
Ujemne różnice kursowe należy więc wpisać ze znakiem minus do odpowiedniej kolumny w ewidencji przychodów. Wpisu tego należy dokonać w dacie zrealizowania danej różnicy kursowej, a więc generalnie w dacie otrzymania należności od kontrahenta. Jeżeli w miesiącu, w którym powstała ujemna różnica kursowa, podatnik nie osiągnął innych przychodów podlegających wpisowi w tej kolumnie co ujemna różnica kursowa, podsumowanie tej kolumny będzie stanowiła kwota różnicy kursowej wpisana ze znakiem minus. W konsekwencji w tym miesiącu nie dojdzie do pomniejszenia przychodu o ujemną różnicę kursową. Nie pomniejszy ona także przychodu osiągniętego w kolejnych miesiącach, gdyż ryczałtu nie oblicza się narastająco. Nie oznacza to jednak, że podatnik zostanie pozbawiony prawa do takiego pomniejszenia. Nie dojdzie do niego co prawda w trakcie roku podatkowego, ale będzie ono możliwe po zakończeniu tego roku. Jak bowiem wynika z powołanego wcześniej art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ujemne różnice kursowe zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|