Gazeta Podatkowa nr 26 (1380) z dnia 30.03.2017
Różnice kursowe powstałe w związku z wyceną akcji
Różnice kursowe powstałe w związku z wyceną aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, ujmowane dla celów bilansowych w kapitałach własnych, nie wpływają na koszty ani przychody podatkowe. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 lutego 2017 r., nr 1462-IPPB6.4510.620.2016.1.AM.
Podatnik, który zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji, nabył akcje podmiotu zagranicznego, których wartość jest wyrażona w walucie obcej. W księgach rachunkowych akcje te zaklasyfikowano do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży, które są wyceniane w wartości godziwej. W świetle przepisów bilansowych przeprowadza on okresową wycenę nabytych akcji, a powstałe w związku z tą wyceną różnice kursowe dodatnie lub ujemne są odnoszone na zwiększenie lub zmniejszenie wartości tych akcji, a drugostronnie na kapitały własne. Nie wpływają one zatem na wynik finansowy, gdyż nie są ujmowane w kosztach ani przychodach finansowych.
Pytający dla celów podatku dochodowego ustala różnice kursowe w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości, czyli zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop. W przedstawionej sytuacji miał on wątpliwość, czy różnice kursowe ustalone na skutek wyceny akcji wyrażonych w walucie obcej, które zgodnie z przepisami bilansowymi są ujmowane w kapitałach własnych (tj. nie wpływają na koszty ani przychody bilansowe), stanowią dla celów podatkowych koszt uzyskania przychodów lub przychód podatkowy.
Zdaniem podatnika, różnice kursowe powstałe w związku z wyceną aktywów finansowych, które nie wpływają na wynik finansowy, lecz odnoszone są na kapitał własny, nie mogą być ujmowane dla celów podatkowych jako przychód lub koszt. W uzasadnieniu wskazał on, że dla celów podatku dochodowego powinny być rozpoznawane wyłącznie te różnice kursowe, które ujmowane są na kontach wynikowych, czyli prezentowane są w rachunku zysków i strat. Natomiast różnice kursowe wynikające z wyceny bilansowej, które podlegają wykazaniu w bilansie, np. w kapitałach własnych, nie wpłyną na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|