podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (590) z dnia 20.07.2023

Cesja umowy leasingu - wybrane problemy

1. Odstępne

Spółka jawna osób fizycznych w ramach cesji umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego o wartości powyżej 150.000 zł (zawartej przez dotychczasowego leasingobiorcę w 2021 r.) obowiązana będzie zapłacić odstępne. Czy kwota odstępnego, z uwagi na wartość samochodu przekraczającą wymienioną kwotę, podlega ograniczeniu w zaliczeniu jej do kosztów uzyskania przychodów?

W ocenie organu podatkowego kwota odstępnego z uwagi na wartość samochodu przekraczającą 150.000 zł podlega ograniczeniu w zaliczeniu jej do kosztów uzyskania przychodów.

Odnośnie wartości samochodu osobowego przekraczającej 150.000 zł należy powołać treść art. 23 ust. 1 pkt 47a updof. Wynika z niego, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających m.in. z umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 updof, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy. Ograniczenie to stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego (art. 23 ust. 5c updof).

Czy można stwierdzić, że zapłata odstępnego dokonana na rzecz dotychczasowego leasingobiorcy jest opłatą wynikającą z umowy leasingu i stanowi spłatę wartości samochodu osobowego? Oprócz spółki, tego rodzaju wątpliwości mieli również inni podatnicy, którzy zwrócili się z wnioskiem do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2022 r., nr 0114-KDIP2-2.4011.252.2022.1.SP odnosząc się do tego problemu, rozstrzygnął: "Odstępne z tytułu cesji umowy leasingu to kwota, którą wypłaca dotychczasowemu korzystającemu przejmujący przedmiot leasingu. Pozwala to poprzedniemu korzystającemu na odzyskanie części środków finansowych włożonych w przedmiot leasingu. Co do zasady wysokość odstępnego jest »wyrównaniem« do wartości rynkowej przedmiotu leasingu. Dzieje się tak przeważnie w sytuacji, kiedy pozostałe do końca raty przejmowanej umowy leasingowej są niższe niż wartość rynkowa samochodu.

Wydatki z tytułu odstępnego stanowią formę opłaty za przejęcie umowy leasingu, w związku z tym również powinny podlegać limitowaniu. Jeżeli wartość samochodu będącego przedmiotem leasingu przekracza 150.000 zł, to raty leasingowe oraz koszty zawarcia takiej umowy cesji nie będą kosztem w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

Zatem zapłata przez Pana odstępnego z tytułu cesji umowy leasingu powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Takie niekorzystne dla podatników stanowisko zajął również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 listopada 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.589.2020.2.AA.

2. Wartość samochodu

W wyniku cesji umowy leasingu spółka jawna osób fizycznych przejmie w leasing operacyjny samochód osobowy o wartości przekraczającej 150.000 zł. Czy do ustalenia proporcji, według której będzie rozliczać raty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów, powinna uwzględnić wartość samochodu wynikającą z pierwotnej umowy leasingu, czy jego wartość rynkową z dnia dokonania cesji umowy?

W tym przypadku należy przyjąć wartość samochodu określoną w pierwotnym brzmieniu umowy.

Jak wynika z treści art. 23 ust. 1 pkt 47a updof, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów opłaty wynikające m.in. z umowy leasingu samochodu osobowego (z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu), w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy.

Ustawodawca nie unormował, co należy rozumieć przez wartość samochodu będącego przedmiotem leasingu. Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych wydanych 9 kwietnia 2020 r. w zakresie stosowania przez podatników PIT i CIT przepisów odnoszących się do samochodów osobowych, po zmianach obowiązujących od początku 2019 r., opublikowanych na stronie www.gov.pl, wyjaśnił, że wartość samochodu, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 47a updof, to wartość wynikająca z umowy powiększona o podatek od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi dla korzystającego podatku naliczonego oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w jakiej zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi korzystającemu nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Wartość samochodu wynikająca z umowy powinna odpowiadać faktycznej (aktualnej) wartości rynkowej takiego samochodu na dzień jej zawarcia. Niestety w kwestii wartości samochodu nie odniósł się do sytuacji, gdy ma miejsce cesja umowy leasingu samochodu osobowego.

Na ten temat wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2022 r., nr 0114-KDIP2-1.4011.380.2022.3.MR, z 9 czerwca 2022 r., nr 0114-KDIP2-2.4011.252.2022.1.SP i z 16 listopada 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.589.2020.2.AA.

Wynika z nich, że nowy korzystający, rozliczając koszty podatkowe z tytułu przejętej umowy leasingowej, jest zobowiązany do stosowania limitu na podstawie powołanego art. 23 ust. 1 pkt 47a updof, który ustala na podstawie wartości samochodu osobowego wynikającej z pierwotnego brzmienia umowy.

Reasumując, przejmujący umowę leasingu wymieniony limit odnosi do wartości samochodu określonej w pierwotnym brzmieniu umowy.

www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.LeasingFinansowy.pl » www.LeasingOperacyjny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.