podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (441) z dnia 1.05.2017

Premia kwartalna w kosztach podatkowych

Członek zarządu spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Oprócz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługuje mu premia kwartalna uzależniona od wyniku finansowego firmy. Z zapisu zawartego we wspomnianej umowie wynika, że premię należy wypłacić niezwłocznie po jej przyznaniu. Premię za IV kwartał 2016 r. przyznano pracownikowi w marcu 2017 r. Kiedy wydatek z tytułu tej premii będzie kosztem podatkowym?

Jeżeli przyznana premia została wypłacona lub postawiona do dyspozycji w wymaganym terminie, to poniesiony z tego tytułu wydatek powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w marcu 2017 r. W przypadku niedochowania wyznaczonego terminu, dopiero dokonanie wypłaty premii lub postawienie jej do dyspozycji pracownikowi warunkuje powstanie kosztu uzyskania przychodu.

Na gruncie ustawy o CIT problematykę ujmowania w kosztach podatkowych m.in. wynagrodzeń i innych należności ze stosunku pracy reguluje w szczególności art. 15 ust. 4g. Przepis ten stanowi, że tego rodzaju należności stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 updop. Oznacza to, że są kosztem w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników.

Formułując treść powołanego art. 15 ust. 4g updop, ustawodawca odwołał się w nim do należności przysługujących za okresy miesięczne. Ugruntowany jest jednak pogląd, że zasady ujmowania w kosztach podatkowych należności miesięcznych stosuje się także do należności kwartalnych oraz rocznych.

Aby określić moment zaliczenia wydatku, w tym przypadku z tytułu premii kwartalnej, do kosztów uzyskania przychodów, należy w pierwszej kolejności ustalić, kiedy premia ta stała się należna. Ponieważ w ustawie o CIT brak jest definicji "należnego" wynagrodzenia (czy też innej należności ze stosunku pracy), to w oparciu o wykładnię literalną za uzasadnione wydaje się przyjęcie, że o "należnym" wynagrodzeniu można mówić wówczas, gdy należność ta została ustalona (przesądzona) lub jest niesporna (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.1082.2016.1.MS).

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

W rozpatrywanej sytuacji premię za IV kwartał 2016 r. spółka przyznała pracownikowi w marcu 2017 r. W związku z tym w marcu 2017 r. premia stała się należna. Jednak aby poniesiony z tego tytułu wydatek spółka mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów marca, zobowiązana była wypłacić premię bądź postawić ją do dyspozycji pracownikowi w wymaganym terminie.

W tym przypadku w umowie o pracę określono, że premię należy wypłacić niezwłocznie po jej przyznaniu. Abstrahując od oceny prawidłowości takiego zapisu w świetle przepisów prawa pracy, należy uznać, że jeżeli premia została wypłacona terminowo, to poniesiony na ten cel wydatek powinien być zaliczony do kosztów podatkowych marca 2017 r. Jeżeli nastąpiło opóźnienie w jej wypłacie, to poniesiony wydatek należy zaliczyć do kosztów podatkowych w miesiącu dokonania tego wydatku.

www.PodatekDochodowy.pl - Koszty podatkowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.