podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (941) z dnia 20.02.2017

Wartość niematerialna a jednorazowy odpis amortyzacyjny

W styczniu br. rozpoczęliśmy prowadzenie działalności gospodarczej. Zakupiliśmy licencję na specjalistyczny program komputerowy za kwotę przekraczającą 3.500 zł. Czy możemy wydatek taki odnieść w koszty na podstawie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przysługującego podmiotom rozpoczynającym działalność?

Jednorazowy odpis amortyzacyjny, z którego mogą korzystać m.in. podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w pierwszym roku działalności, nie może dotyczyć wydatku na zakup wartości niematerialnych i prawnych.

Kwestie związane z jednorazowym odpisem amortyzacyjnym regulują przepisy zawarte w art. 16k ust. 7-13 ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 22k ust. 7-13 ustawy o PDOF.

Zgodnie z ich brzmieniem, jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. 

Prawo dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dotyczy, obok podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w pierwszym roku jej prowadzenia, również małych podatników. W 2017 r. małym podatnikiem jest podatnik, u którego w 2016 r. wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego VAT, nie przekroczyła kwoty 5.157.000 zł. W 2017 r. limit jednorazowej amortyzacji wynosi 215.000 zł.

Z przywołanego przepisu jednoznacznie wynika, że prawo do jednorazowej amortyzacji nie dotyczy wartości niematerialnych i prawnych, lecz wyłącznie wskazanych w ww. przepisach środków trwałych.

Nabyte wartości niematerialne prawne, których cena nabycia przekracza 3.500 zł, mogą być amortyzowane jedynie metodą liniową przy zastosowaniu 50% stawki amortyzacyjnej (por. art. 16m ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 22m ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF).

Warto zwrócić uwagę, że prawa do jednorazowej amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych nie przewiduje również projekt nowelizacji ustaw podatkowych (CIT i PIT), znajdujący się obecnie w trakcie prac legislacyjnych. W zamierzeniach przepisy przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów mają wprowadzić "nową ulgę inwestycyjną" przysługującą przedsiębiorcom (wszystkim, a nie tylko rozpoczynającym prowadzenie działalności i "małym"), którzy w danym roku podatkowym kupią nowe maszyny lub urządzenia (z grupy 3-6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych) za kwotę nie mniejszą niż 10.000 zł. Uzyskają wówczas możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na kwotę do 100.000 zł rocznie. Rozwiązanie to ma mieć zastosowanie do środków trwałych nabytych od dnia 1 stycznia 2017 r. i dokonanych od tego dnia wpłat na poczet nabycia środków trwałych.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy
dodatku nr 5 do Biuletynu Informacyjnego nr 4 z 1.02.2017 r. na str. 47

www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SrodkiTrwale.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.