podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 82 (1748) z dnia 12.10.2020

Wymiana środka trwałego w ramach gwarancji

Maszyna produkcyjna stanowiąca środek trwały ulega częstym awariom. Rosnące koszty napraw spowodowały, że producent - w ramach udzielonej gwarancji - zamierza wymienić ją na nową. Urządzenie jest tylko częściowo zamortyzowane. Jaki wpływ na dokonane i rozliczone podatkowo odpisy amortyzacyjne będzie miała planowana wymiana?

Jeżeli środek trwały zostanie wymieniony przez producenta w ramach gwarancji, przedsiębiorca powinien wykreślić go z ewidencji środków trwałych i zaprzestać jego amortyzacji. Do ewidencji należy wpisać nowy egzemplarz i rozpocząć jego amortyzację. Operacji tej nie będzie towarzyszyła korekta kosztów podatkowych o odpisy amortyzacyjne dokonane od wadliwego urządzenia.

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie zawierają odrębnych uregulowań dotyczących amortyzacji w razie wymiany gwarancyjnej środka trwałego, wobec czego należy stosować zasady ogólne.

Zastąpienie składnika majątkowego innym egzemplarzem tego samego rodzaju oznacza, że mamy do czynienia z dwoma środkami trwałymi.

Jak wynika z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof oraz art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Zwrot wadliwej maszyny producentowi nie powoduje powstania niedoboru, nie jest także formą zbycia, czynność tę należy utożsamić raczej z postawieniem środka trwałego w stan likwidacji.

Urządzenie należy zatem wykreślić z ewidencji środków trwałych i zaniechać dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie odpisy amortyzacyjne, które już zostały dokonane i rozliczone w kosztach podatkowych, należy uwzględnić przy amortyzacji egzemplarza otrzymanego w wyniku wymiany, bez ingerowania w rachunek podatkowy. Ten sposób postępowania znajduje uzasadnienie w świetle art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o pdop. Zgodnie z tymi przepisami do kosztów podatkowych nie można zaliczyć odpisów z tytułu zużycia środków trwałych od tej części ich wartości początkowej, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Po wymianie gwarancyjnej podatnik powinien więc dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych, zaliczając je w całości do kosztów podatkowych do czasu, gdy suma odpisów amortyzacyjnych - dokonanych zarówno przed, jak i po wymianie - będzie równa wartości początkowej środka trwałego.

Wartość początkowa (cena nabycia) nowej maszyny uzyskanej od producenta powinna być, co do zasady, tożsama z wartością początkową niesprawnego egzemplarza, gdyż w założeniu wymiany gwarancyjnej towar-zamiennik jest ekwiwalentem towaru wadliwego. Jednak to nabywca ponosi koszty wymiany, np. montażu nowego i demontażu zwracanego środka trwałego, co może przełożyć się na zwiększenie wartości początkowej o te nakłady.

www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SrodkiTrwale.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.