podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (1095) z dnia 1.06.2021

Farma fotowoltaiczna jako fabrycznie nowy środek trwały objęty jednorazowym odpisem amortyzacyjnym

Spółka zleciła firmie zewnętrznej zbudowanie farmy produkującej energię elektryczną składającą się z połączonych nowo zakupionych paneli fotowoltaicznych, posadowionych na konstrukcji stalowej zamocowanej w gruncie. Farma została zakwalifikowana do grupy 3 KŚT. Czy można ją uznać za nabyty fabrycznie nowy środek trwały i zamortyzować jednorazowym odpisem w wysokości 100.000 zł, w miesiącu jej oddania do używania lub w miesiącu następnym? Czy może taki odpis jest niedopuszczalny, gdyż należy uznać, że doszło do wytworzenia środka trwałego?

Naszym zdaniem, farma fotowoltaiczna sklasyfikowana w grupie 3 KŚT może zostać zamortyzowana jednorazowym odpisem amortyzacyjnym w wysokości 100.000 zł. W takim przypadku należy uznać, że farma została nabyta jako fabrycznie nowy środek trwały, a prace dotyczące wykonania konstrukcji nośnej paneli stanowiły wydatki na ich montaż (a nie wydatki na ich wytworzenie).

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości 100.000 zł dokonuje się w oparciu o art. 16k ust. 14-21 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 22k ust. 14-21 ustawy o PDOF).

W myśl tych przepisów, podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Kwota ta obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Ustawodawca określił warunki, jakie muszą być spełnione, aby zastosowanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego było dopuszczalne. I tak, nabyty środek trwały musi m.in. być:

  • nabyty (zatem nie może być on wytworzony),
  • fabrycznie nowy,
  • zaliczony do grupy 3-6 i 8 KŚT.

Wartość początkową takiego środka trwałego ustala się na zasadach ogólnych. W przypadku odpłatnego nabycia wartość początkową stanowi cena nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Naszym zdaniem, na podstawie przywołanych regulacji, wydatki na wykonanie przez obcą jednostkę farmy fotowoltaicznej można uznać za wydatki na montaż zakupionych paneli. Jak już wskazano, koszty montażu wlicza się do ceny nabycia środka trwałego, a tym samym do jego wartości początkowej. Zauważmy bowiem, że niezależnie od tego, czy panele zostaną zamontowane na dachu firmowego budynku, czy - tak jak w opisanym przypadku - ustawione na konstrukcji połączonej bezpośrednio z gruntem, ich podstawową funkcją pozostaje produkcja energii elektrycznej. W obu przypadkach nie jest możliwe rozpoczęcie użytkowania takich paneli bez ich wcześniejszego zamontowania, którego najczęściej dokonuje podmiot zewnętrzny.

Ponieważ - jak wskazano w pytaniu - środek trwały w postaci farmy fotowoltaicznej składa się z nabytych, fabrycznie nowych paneli, zamontowanych na metalowej konstrukcji oraz został zakwalifikowany przez jednostkę do grupy 3 KŚT, w naszej ocenie, może on zostać zamortyzowany przy zastosowaniu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 100.000 zł. Odpisu takiego można dokonać nie wcześniej niż w miesiącu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji (co powinno nastąpić w miesiącu oddania farmy do używania), zamiennie w miesiącu następnym, na koniec kwartału albo koniec danego roku podatkowego.

Zaznaczmy jednak, że przedstawione podejście stanowi jedno z możliwych rozwiązań interpretacyjnych. Trudno przesądzić, czy w przedmiotowej sprawie innego zdania nie zaprezentowałby organ podatkowy, odmawiając prawa do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w związku z przyjęciem założenia, że farma została wytworzona, a nie nabyta. Dlatego dla bezpieczeństwa, w celu potwierdzenia słuszności przyjętego rozwiązania, zalecamy zwrócić się do organu podatkowego z pytaniem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiotowej sprawie.

www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SrodkiTrwale.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.