podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 49 (1506) z dnia 18.06.2018

Sprzedaż środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo

Spółka nabyła w lutym br. fabrycznie nową maszynę za kwotę 74.300 zł, którą zamortyzowała jednorazowo w ramach limitu 100.000 zł. Po trzech miesiącach okazało się jednak, że jej parametry nie pozwalają na wykonywanie usług zaspokajających rosnące wymagania głównego zagranicznego klienta. To spowodowało, że spółka zamierza w najbliższym czasie sprzedać maszynę jednemu z kontrahentów i w jej miejsce poszukać maszyny bardziej zaawansowanej technologicznie. W jaki sposób należy w podatku dochodowym rozliczyć tę sprzedaż?

Wydatki ponoszone przez przedsiębiorców na nabycie składników majątku klasyfikowanych w podatku dochodowym jako środki trwałe zgodnie z ogólną, obowiązującą w tym zakresie zasadą, nie podlegają rozliczeniu w kosztach podatkowych w momencie ich poniesienia. Ich wartością należy obciążać firmowe koszty podatkowe w czasie poprzez naliczane od nich odpisy amortyzacyjne. Część nieujęta w rachunku podatkowym staje się jednak kosztem, po pomniejszeniu o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, gdy dochodzi do ich odpłatnego zbycia. Są one uwzględnione przy ustalaniu dochodu z tej transakcji. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.) i odpowiednio art. 16 ust. 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036).

Jednak od tej reguły ustawodawca przewidział dwa odstępstwa. Jedno z nich wynika z art. 22k ust. 14-21 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16k ust. 14-21 ustawy o pdop. W przepisach tych ustawodawca dał prawo do dokonania jednorazowej amortyzacji każdemu podatnikowi pdof i pdop, u którego nakłady na środki trwałe w danym roku podatkowym wyniosły co najmniej 10.000 zł i nie przekroczyły 100.000 zł. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną limit 100.000 zł odnosi się do wszystkich wspólników tej spółki.

Amortyzacji w ramach limitu 100.000 zł nie można jednak stosować do wszystkich środków trwałych. Dotyczy ona tylko fabrycznie nowych środków trwałych wyłącznie z grup 3-6 i 8 KŚT. Zatem w ogóle nie stosuje się jej do wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych z grupowania 1-2 KŚT, czyli m.in. budynków i lokali oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Dodatkowo nie dotyczy również całej grupy 7 KŚT, czyli wszelkich środków transportu.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia środka trwałego uwzględnia się jego wartość początkową oraz sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Różnica będąca niezamortyzowaną częścią jego wartości początkowej stanowi koszt uzyskania przychodu z jego sprzedaży.

Jednak z uwagi na to, że spółka dokonała jednorazowej amortyzacji sprzedawanej maszyny, przy jej odpłatnym zbyciu nie pojawi się niezamortyzowana część wartości początkowej. Cała wartość zbywanego środka trwałego została już bowiem zaliczona do kosztów w momencie dokonania jednorazowej amortyzacji. Stąd spółka zobowiązana będzie opodatkować cały przychód uzyskany w wyniku tej transakcji (przykład).

Przykład

Spółka z o.o. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupiła w lutym 2018 r. maszynę do produkcji wyrobów włókienniczych o wartości 74.300 zł. W tym samym miesiącu wprowadziła ją do ewidencji środków trwałych i dokonała jednorazowej amortyzacji.

W czerwcu br. spółka maszynę tę sprzedała za cenę 67.000 zł. W związku z jej jednorazową amortyzacją nie wystąpiły koszty uzyskania przychodu z tej transakcji. Tym samym spółka zobowiązana jest opodatkować cały przychód uzyskany z tytułu tej sprzedaży, tj. 67.000 zł.

www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SrodkiTrwale.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.