podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (556) z dnia 20.02.2022

Ustalanie wartości początkowej wytworzonego składnika majątku

Spółka z o.o. otrzymała dotację na wytworzenie środka trwałego. Pokrywała ona 70% wartości inwestycji, a pozostałe 30% wydatków było sfinansowane środkami własnymi pochodzącymi z pożyczek od udziałowców. Przed przyjęciem środka trwałego do używania spółka musiała zwrócić 25% dotacji. Przyczyną był popełniony błąd formalny. Jak ustalić wartość początkową tego środka trwałego?

Otrzymanie dotacji i częściowy jej zwrot nie wpływa na ustalenie wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie.

Wartość początkową środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie stanowi koszt wytworzenia (art. 16g ust. 1 pkt 2 updop). Z art. 16g ust. 4 updop wynika, że za koszt ten uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty, które dają się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Natomiast do kosztu wytworzenia nie zalicza się:

  • kosztów ogólnych zarządu,
  • kosztów sprzedaży,
  • pozostałych kosztów operacyjnych,
  • kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.  

Koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (art. 16g ust. 5 updop).

Ustawodawca nie zamieścił szczególnych zapisów dotyczących wyznaczania wartości początkowej w tych przypadkach, w których zakup jest współfinansowany środkami z dotacji. Zatem przy wyznaczaniu wartości początkowej podatnik nie pomniejszy ani nie powiększy z tego tytułu kosztu wytworzenia.

Dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z zakupem albo wytworzeniem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych są przychodem podatkowym, co wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop. Przychód ten podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 updop. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m updop, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Przykład

Spółka z o.o. wytworzyła środek trwały. Jego wartość początkowa wynosi 100.000 zł, w tym z własnych środków pochodzących z pożyczki od udziałowców spółka wydała na jego wytworzenie 30.000 zł (100.000 zł x 30%), a pozostały koszt - 70.000 zł (100.000 zł x 70%) został pokryty dotacją. Przed przyjęciem środka trwałego do używania 25% dotacji, tj. 17.500 zł, zostało zwrócone. Ostatecznie na wytworzenie środka trwałego spółka wydała z własnych środków 47.500 zł (30.000 zł + 17.500 zł), a pozostały koszt 52.500 zł (100.000 zł - 47.500 zł) został pokryty dotacją.

Roczny odpis amortyzacyjny wynosi 10.000 zł (100.000 zł x 10%), ale nie stanowi kosztów uzyskania przychodów od tej części wartości środka trwałego, która została pokryta dotacją, czyli 5.250 zł (52.500 zł x 10%). Kosztem uzyskania przychodów jest kwota 4.750 zł.

Źródłem finansowania przedmiotowej inwestycji oprócz dotacji były pożyczki od udziałowców. Należy więc mieć na uwadze art. 16 ust. 1 pkt 12 updop. Stwierdzono w nim, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Wynika to z faktu, że odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, pomimo że nie zostały zapłacone, zwiększają wartość początkową składników majątku podlegających amortyzacji. Natomiast odsetki naliczone i zapłacone po dniu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie powiększają wartości początkowej tego środka, ale są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, tzn. w momencie ich faktycznej zapłaty (z uwzględnieniem art. 15 ust. 1 updop).

www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SrodkiTrwale.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.