Gazeta Podatkowa nr 23 (2002) z dnia 20.03.2023
Zmiana metody amortyzacji
W styczniu br. na potrzeby swojej jednoosobowej firmy kupiłem urządzenie specjalistyczne, które w tym samym miesiącu wprowadziłem do ewidencji środków trwałych, a od lutego rozpocząłem jego amortyzację metodą liniową. Już po dokonaniu lutowego odpisu amortyzacyjnego dowiedziałem się, że miałem prawo je zamortyzować jednorazowo. Czy w związku z tym mogę cofnąć się do momentu zakupu, skorygować koszty podatkowe, wyłączając z nich dotychczasowe odpisy amortyzacji liniowej i z datą wprowadzenia urządzenia do ewidencji przeprowadzić jego jednorazową amortyzację?
NIE. Podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k ustawy o pdof dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji, a następnie wybraną przez siebie metodę stosują konsekwentnie do pełnego zamortyzowania środka trwałego. Tak wynika wprost z art. 22h ust. 2 ustawy o pdof.
Zatem po dokonaniu wyboru metody i rozpoczęciu amortyzacji środka trwałego przy zastosowaniu metody liniowej, podatnik nie może zmienić raz przyjętych zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie jest zatem możliwe "antydatowanie" już trwającej amortyzacji danego środka trwałego i zastosowanie do niego innej metody amortyzacji.
Czytelnik, decydując się w miesiącu zakupu na amortyzację wskazanego w pytaniu urządzenia metodą liniową, dokonał wyboru określonej metody amortyzacji. Dokonany przez niego w lutym br. odpis amortyzacyjny został ustalony w prawidłowej wysokości wynikającej z ustawowych przepisów. Nieskorzystanie z możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji nie jest podstawą do korekty odpisów amortyzacyjnych. Korekta taka byłaby konieczna, gdyby odpisy amortyzacyjne naliczane były niezgodnie z przepisami. Ponieważ jednak naliczane są one zgodnie z ustawą o pdof, tym samym nie ma podstaw do ich zmiany.
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|