podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 23 (1480) z dnia 19.03.2018

Obciążanie kosztów dietą za podróż przedsiębiorcy

Jeżeli podróże, jakie przedsiębiorca odbywa, są podróżami służbowymi związanymi z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, to w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tego źródła może zaliczyć diety związane z tymi podróżami, jednakże wyłącznie w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom tzw. budżetówki.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, która obejmuje swoim zakresem działalność związaną z tłumaczeniami, organizatorów turystyki oraz pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Usługi faktycznie świadczone przez podatnika w ramach prowadzonej firmy to usługi tłumacza języka francuskiego i angielskiego oraz usługi pilota i przewodnika wycieczek zagranicznych do krajów Afryki i Azji. Usługi te świadczone są na rzecz jednego biura podróży, z którym podatnik zawarł umowę ramową o współpracy.

Jak wskazał podatnik, świadczenie usług pilota wycieczek każdorazowo związane jest z odbywaniem zagranicznych podróży służbowych, trwających w przypadku pilotowania jednej imprezy turystycznej 3-4 tygodnie, natomiast w przypadku większej ilości imprez następujących bezpośrednio po sobie odpowiednio dłużej. To z kolei wiąże się ze zwiększonymi kosztami utrzymania. Zgodnie z umową o współpracy biuro podróży będące zleceniodawcą nie zapewnia bowiem ani nie finansuje wyżywienia podatnika w trakcie pilotowania przez niego imprez turystycznych na rzecz zleceniodawcy, jak również nie zapewnia ani nie finansuje jego transportu z miejsca zamieszkania na lotnisko, z którego ma miejsce wylot na pilotowaną przez podatnika imprezę turystyczną oraz drogę powrotną z lotniska do miejsca zamieszkania. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy jako właściciel firmy świadczący usługi osobiście na rzecz innego podmiotu, odbywając w związku z wykonywaniem tych usług zagraniczne podróże służbowe, ma prawo do obciążania firmowych kosztów wartością diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom tzw. budżetówki. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił do organu podatkowego.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Organ podatkowy w wydanej interpretacji stwierdził, że aby osoba prowadząca działalność gospodarczą mogła zaliczyć do kosztów podatkowych wartość diet z tytułu podróży służbowych, podróż musi być związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a wysokość diety musi mieścić się w granicach limitu określonego w odrębnych przepisach, co wynika z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o pdof. Oznacza to, że osobom tym przysługuje prawo uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, tj. do wysokości diet przysługujących pracownikom.

Następnie organ wskazał, że powołany przepis ustawy o pdof obejmując swoją dyspozycją sytuacje odbywania podróży służbowych przez przedsiębiorców, nie przewiduje dla tej kategorii podatników żadnych wyłączeń o charakterze przedmiotowym lub podmiotowym, wobec tego nieuprawnione jest różnicowanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą według rodzaju tej działalności.

W szczególności przepisy te nie przewidują żadnych ograniczeń kręgu osób uprawnionych ze względu na rodzaj lub miejsce wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej, ani też nie rozróżniają wyjazdu służbowego w celu zawarcia umowy o świadczenie usług, dokonania zakupu środka trwałego czy świadczenia usług w wykonaniu zawartej umowy. Stąd, o ile podróże, jakie przedsiębiorca odbywa, są podróżami biznesowymi, to w ciężar firmowych podatkowych kosztów uzyskania przychodów tejże działalności może on w ramach ustawowego limitu zaliczyć diety związane z tymi podróżami.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lutego 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.55.2018.1.AK)

 Komentarz redakcji 
Rzeczywiście, przepisy ustawy o pdof, poza ograniczeniami wynikającymi z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o pdof, nie przewidują w zakresie diet przedsiębiorców będących osobami fizycznymi żadnych innych wyłączeń czy też limitów kosztowych. O możliwości rozliczania w kosztach podatkowych tego typu wydatków nie decyduje zarówno okres, jak i częstotliwość przebywania przez przedsiębiorcę w takiej podróży. Nie można bowiem uznać, co potwierdzają organy podatkowe i orzecznictwo sądowe, że jedynie podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych, natomiast realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności nie wchodzi w zakres takich podróży.

www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieDelegacji.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.