Gazeta Podatkowa nr 23 (1480) z dnia 19.03.2018
Obciążanie kosztów dietą za podróż przedsiębiorcy
Jeżeli podróże, jakie przedsiębiorca odbywa, są podróżami służbowymi związanymi z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, to w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tego źródła może zaliczyć diety związane z tymi podróżami, jednakże wyłącznie w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom tzw. budżetówki.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, która obejmuje swoim zakresem działalność związaną z tłumaczeniami, organizatorów turystyki oraz pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Usługi faktycznie świadczone przez podatnika w ramach prowadzonej firmy to usługi tłumacza języka francuskiego i angielskiego oraz usługi pilota i przewodnika wycieczek zagranicznych do krajów Afryki i Azji. Usługi te świadczone są na rzecz jednego biura podróży, z którym podatnik zawarł umowę ramową o współpracy.
Jak wskazał podatnik, świadczenie usług pilota wycieczek każdorazowo związane jest z odbywaniem zagranicznych podróży służbowych, trwających w przypadku pilotowania jednej imprezy turystycznej 3-4 tygodnie, natomiast w przypadku większej ilości imprez następujących bezpośrednio po sobie odpowiednio dłużej. To z kolei wiąże się ze zwiększonymi kosztami utrzymania. Zgodnie z umową o współpracy biuro podróży będące zleceniodawcą nie zapewnia bowiem ani nie finansuje wyżywienia podatnika w trakcie pilotowania przez niego imprez turystycznych na rzecz zleceniodawcy, jak również nie zapewnia ani nie finansuje jego transportu z miejsca zamieszkania na lotnisko, z którego ma miejsce wylot na pilotowaną przez podatnika imprezę turystyczną oraz drogę powrotną z lotniska do miejsca zamieszkania. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy jako właściciel firmy świadczący usługi osobiście na rzecz innego podmiotu, odbywając w związku z wykonywaniem tych usług zagraniczne podróże służbowe, ma prawo do obciążania firmowych kosztów wartością diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom tzw. budżetówki. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił do organu podatkowego.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Organ podatkowy w wydanej interpretacji stwierdził, że aby osoba prowadząca działalność gospodarczą mogła zaliczyć do kosztów podatkowych wartość diet z tytułu podróży służbowych, podróż musi być związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a wysokość diety musi mieścić się w granicach limitu określonego w odrębnych przepisach, co wynika z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o pdof. Oznacza to, że osobom tym przysługuje prawo uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, tj. do wysokości diet przysługujących pracownikom.
Następnie organ wskazał, że powołany przepis ustawy o pdof obejmując swoją dyspozycją sytuacje odbywania podróży służbowych przez przedsiębiorców, nie przewiduje dla tej kategorii podatników żadnych wyłączeń o charakterze przedmiotowym lub podmiotowym, wobec tego nieuprawnione jest różnicowanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą według rodzaju tej działalności.
W szczególności przepisy te nie przewidują żadnych ograniczeń kręgu osób uprawnionych ze względu na rodzaj lub miejsce wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej, ani też nie rozróżniają wyjazdu służbowego w celu zawarcia umowy o świadczenie usług, dokonania zakupu środka trwałego czy świadczenia usług w wykonaniu zawartej umowy. Stąd, o ile podróże, jakie przedsiębiorca odbywa, są podróżami biznesowymi, to w ciężar firmowych podatkowych kosztów uzyskania przychodów tejże działalności może on w ramach ustawowego limitu zaliczyć diety związane z tymi podróżami.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lutego 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.55.2018.1.AK)
www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|