Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (611) z dnia 1.06.2024
Wpływ odsetek od pożyczki na wartość początkową środka trwałego - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu refinansowania wydatków inwestycyjnych naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania powinny zostać ujęte w jego wartości początkowej. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 kwietnia 2024 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.25.2024.2.JMS.
Spółka z o.o. zaciągnęła i/lub będzie zaciągać pożyczkę (pożyczki) od podmiotu powiązanego przeznaczoną na refinansowanie poniesionych wydatków inwestycyjnych. Pożyczki mogą być uruchamiane (wypłacane) jednorazowo lub w formie transz.
Refinansowanie wydatków inwestycyjnych z pożyczki może dotyczyć zarówno zakończonych projektów inwestycyjnych przyjętych do używania jako środki trwałe, jak i projektów w trakcie realizacji lub nieprzyjętych jeszcze do ewidencji środków trwałych. Do zawarcia umowy pożyczki może dojść przed poniesieniem wydatków inwestycyjnych, jednak wypłata pożyczki lub jej kolejnych transz następuje dopiero po poniesieniu wydatku inwestycyjnego, w oparciu o przedstawiony pożyczkodawcy raport zawierający zestawienie poniesionych przez spółkę wydatków inwestycyjnych ujętych w jej księgach. Raport jest podstawą do złożenia do pożyczkodawcy wniosku o wypłatę środków na refinansowanie wskazanych wydatków inwestycyjnych. Spółka otrzymuje środki z pożyczki wyłącznie w oparciu o wydatki już poniesione. Naliczenie odsetek, jak i płatność odsetek od pożyczki może następować zarówno przed, jak i po przyjęciu do używania środków trwałych powstałych w wyniku realizacji projektów inwestycyjnych. To zależy od tego, na jakim etapie jest projekt inwestycyjny, na który został poniesionych wydatek.
We wniosku o interpretację indywidualną spółka zapytała, czy w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu refinansowania wydatków inwestycyjnych, naliczone lub zapłacone przed oddaniem do używania środków trwałych zwiększają wartość początkową środka trwałego, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne stanowiące koszty uzyskania przychodów? Uważała, że powinna ująć w wartości początkowej środka trwałego odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu refinansowania wydatków inwestycyjnych, naliczone za okres od dnia udzielenia pożyczki do dnia przyjęcia środka trwałego do ewidencji środków trwałych (w tym zapłacone w tym okresie).
Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. Zauważył, że w analizowanej sprawie otrzymywana przez wnioskodawcę pożyczka ma jasno określone przeznaczenie, tj. refinansowanie konkretnych wydatków inwestycyjnych. Spółka nie otrzymałaby tych środków, jeżeli nie poniosłaby tych właśnie konkretnych nakładów inwestycyjnych. Powszechnie przyjmuje się, że refinansowanie to operacja pieniężna polegająca na pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania w celu zastąpienia środków własnych, które zostały wydatkowane na jakiś cel. Zatem odsetki stanowiące wynagrodzenie za pozyskane w drodze pożyczki środki finansowe służą temu samemu celowi, co pierwotnie wydatkowane przez wnioskodawcę środki pieniężne, tj. wytworzeniu środka trwałego.
Powołany organ stwierdził, że z art. 16g ust. 4 updop wynika, że do kosztu wytworzenia środka trwałego, stanowiącego podstawę do ustalenia wartości początkowej i naliczania odpisów amortyzacyjnych, na zasadzie wyjątku od ogólnej reguły wyrażonej w art. 16 ust. 1 pkt 11 updop pozwalającej na zaliczanie do kosztów tylko odsetek zapłaconych (ewentualnie skapitalizowanych, o czym stanowi art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a updop), podatnik powinien zaliczyć także wartość odsetek od pożyczek naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Warunkiem takiego zaliczenia jest przeznaczenie środków z pożyczki na wytworzenie konkretnego środka trwałego. W konsekwencji odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu refinansowania wydatków inwestycyjnych naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania powinny zostać ujęte w wartości początkowej wytworzonego środka trwałego.
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|