Gazeta Podatkowa nr 31 (1802) z dnia 19.04.2021
Rozliczenie przychodów z umowy o dzieło zawartej przed uruchomieniem firmy
Jeżeli umowa o dzieło nie została zawarta w ramach działalności gospodarczej podatnika, tylko przed jej uruchomieniem, to przychody osiągane na jej podstawie będą mogły być zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof, opodatkowanych na zasadach określonych dla tego źródła przychodów. Nie ma przy tym znaczenia, że do zapłaty należności wynikającej z umowy o dzieło dojdzie już po rozpoczęciu przez podatnika działalności gospodarczej. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 17 marca 2021 r., nr 0115-KDIT1.4011.1001.2020.1.MR.
Podatnik będący osobą fizyczną w październiku 2020 r. podpisał umowę o dzieło z pewną firmą. Przedmiotem umowy jest oprogramowanie komputerowe, które zostanie przekazane firmie wraz z majątkowymi prawami autorskimi. Na 2021 r. podatnik zaplanował rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. Firma, z którą podpisał umowę o dzieło, najprawdopodobniej będzie także jego kontrahentem po rozpoczęciu działalności. Zakresy umowy o dzieło oraz planowanej działalności gospodarczej pokrywają się. Z szacunków podatnika wynika, że nie uda mu się dzieła ukończyć i rozliczyć przed momentem rozpoczęcia działalności gospodarczej. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy płatności za dzieło otrzymane po rozpoczęciu działalności gospodarczej mogą zostać zakwalifikowane jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście, czy muszą być już rozliczone w ramach przychodów firmowych.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji wskazał, że, co do zasady, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia oraz o dzieło w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 ustawy o pdof, czyli warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku, w którym zakres czynności wykonywanych w ramach umowy zlecenia czy o dzieło jest identyczny z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, przychód uzyskany z tytułu tej umowy stanowi przychód z działalności gospodarczej. Ostateczne przesądzenie, do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychody podatnika ze świadczenia usług na podstawie takiej umowy zlecenia lub o dzieło, możliwe jest tylko z uwzględnieniem przesłanek wskazanych w art. 5a pkt 6 oraz w art. 5b ust. 1 ustawy o pdof. Jednak każdy przypadek podlega odrębnej ocenie, ponieważ nawet niewielkie różnice w przedstawionym zdarzeniu przyszłym mogą wywoływać odmienne skutki podatkowe.
Następnie Dyrektor KIS przypomniał, że w przypadku źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, w ustawie o pdof przyjęto regułę, że do tego źródła przychodów zaliczane są przychody podatnika, jeżeli prowadzi on działalność zgodnie z definicją działalności gospodarczej obowiązującej dla celów podatku dochodowego. Przepisy prawa podatkowego generalnie nie zabraniają przy tym, czy też nie ograniczają podatnikowi-przedsiębiorcy możliwości równoczesnego uzyskiwania przychodów z tytułu umów zlecenia czy o dzieło, kwalifikowanych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof. W opinii Dyrektora KIS tym bardziej dotyczy to sytuacji, gdy umowy zlecenia lub o dzieło zostały zawarte (nie bezpośrednio) przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej i po jej rozpoczęciu są kontynuowane.
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|