Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (494) z dnia 20.07.2019
Umowa zlecenia zawarta między osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zawarły umowę zlecenia. Czy w trakcie roku od uzyskanych z tego tytułu dochodów zleceniodawca powinien pobierać zaliczki na podatek?
W przypadku umowy zlecenia zawartej między osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej zleceniodawca nie pobiera w trakcie roku zaliczek na podatek.
Przychody z tytułu wykonywania usług przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej, na podstawie umowy zlecenia, są kwalifikowane do źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście. Przy czym z art. 13 pkt 8 updof wynika, że taka kwalifikacja ma zastosowanie, gdy przychody te są uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
c) przedsiębiorstwa w spadku.
Natomiast przychody uzyskane w wyniku umowy zlecenia zawartej pomiędzy osobami niebędącymi przedsiębiorcami zalicza się do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 updof. Taka kwalifikacja tych przychodów powoduje, że na zleceniodawcy nie ciążą obowiązki płatnika i nie musi on w trakcie roku podatkowego obliczać, pobierać i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek.
Zleceniobiorca ma możliwość wyboru, czy osiągane z takiej umowy dochody opodatkuje w trakcie roku podatkowego, wpłacając zaliczki na podatek, czy dopiero po jego zakończeniu w składanym przez siebie zeznaniu.
Jeżeli zdecyduje się na wpłacenie w trakcie roku zaliczki na podatek, to w następnych miesiącach danego roku po uzyskaniu tego rodzaju dochodów, także będzie obowiązany opłacać od nich zaliczki - aż do końca danego roku. Zaliczki te uiszcza się na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano dochód, a za grudzień - przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatkowego. Wynika to z art. 44 ust. 1d i 1f updof. Wspomniane zaliczki na podatek, co do zasady, ustala się według 18% stawki podatku, ale podatnik może też zastosować 32% stawkę. Opodatkowaniu podlega dochód, którym jest nadwyżka kwoty uzyskanego w danym miesiącu przychodu nad 20% zryczałtowanymi kosztami uzyskania przychodu, określonymi w art. 22 ust. 9 pkt 6 updof.
Zleceniobiorca, który w trakcie roku nie opłacał zaliczek na podatek od uzyskanych dochodów, obowiązany jest opodatkować te dochody dopiero w zeznaniu.
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|