podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (438) z dnia 20.03.2017

Wypłata wynagrodzenia z umowy zlecenia wykonanej częściowo

Umowa zlecenia z osobą niebędącą naszym pracownikiem została zawarta na cały miesiąc. Zleceniobiorca po kilku dniach wypowiedział jednak umowę, w związku z czym wypłacono mu część wynagrodzenia odpowiadającą dotychczas wykonanym czynnościom. Wynagrodzenie to nie przekroczyło 200 zł. Przy czym w umowie wykazana była wyższa kwota wynagrodzenia. Czy zleceniodawca powinien od tego wynagrodzenia pobrać zaliczkę na podatek czy zryczałtowany podatek dochodowy?

W opisanym przypadku zleceniodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek.

Zleceniodawca wypłacając wynagrodzenie z umowy zlecenia, obowiązany jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy bądź zaliczkę na podatek.

Zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się, jeżeli kwota należności określona w umowie zlecenia nie przekracza 200 zł i umowa ta jest zawarta z osobą niebędącą pracownikiem płatnika (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof). Podatek ten pobiera się w wysokości 18% przychodu, bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów oraz o składki na ubezpieczenia społeczne. Z kolei podatku nie pomniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zaliczkę na podatek pobiera się natomiast, gdy kwota wynikająca z umowy zlecenia jest wyższa niż 200 zł lub gdy umowa zawarta została z pracownikiem płatnika. Opodatkowanie takiej umowy przebiega wówczas na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 i 1a updof. Zaliczkę na podatek pobiera się w wysokości 18% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne. Obliczoną w ten sposób zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej przez płatnika ze środków podatnika (zmniejszenie to nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki).

Kalkulatory Kalkulatory do wyliczenia zaliczki/ryczałtu
od należności wypłacanych z umowy
zlecenia dostępne są w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pobór zryczałtowanego podatku dochodowego nie może mieć miejsca, gdyż w umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w kwocie przekraczającej 200 zł. Skoro kwota należności określona w umowie przekraczała 200 zł, to płatnik (zleceniodawca) obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek. Okoliczność, że w wyniku nieświadczenia usług przez cały umówiony okres, wynagrodzenie zostało zmniejszone adekwatnie do wykonanych czynności i nie przekroczyło 200 zł, nie ma znaczenia.

www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.