podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 102 (1352) z dnia 22.12.2016

Zaliczka na podatek u osoby współpracującej

Zatrudniłam męża w swojej firmie na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem 2.500 zł brutto. W ZUS zgłoszony został jako osoba współpracująca. Czy i w jaki sposób należy od niego obliczyć zaliczkę na podatek?

W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których małżonek przedsiębiorcy, posiadający dla celów ubezpieczeniowych status osoby współpracującej, zatrudniony zostaje przez tego przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę. Wówczas uzyskane z tego tytułu należności stanowią przychody ze stosunku pracy podlegające opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla pracowników. Różnica w sposobie obliczenia zaliczki na podatek jest tylko jedna i dotyczy ona składek ubezpieczeniowych. Składki na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej finansuje bowiem i opłaca w całości z własnych środków przedsiębiorca. To powoduje, że uzyskanego przez osobę współpracującą przychodu nie obniża się o opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Z kolei zaliczki na podatek dochodowy nie zmniejsza się o zapłaconą za nią składkę zdrowotną.

W efekcie za dochód stanowiący podstawę opodatkowania zatrudnionego na umowę o pracę małżonka współpracującego z przedsiębiorcą należy przyjąć różnicę pomiędzy uzyskanymi w ciągu miesiąca przychodami ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o pdof oraz zasiłkami z ubezpieczenia społecznego wypłaconymi przez płatnika a kosztami uzyskania przychodów w wysokości 111,25 zł lub 139,06 zł (jeżeli małżonek-pracownik złożył oświadczenie o spełnieniu warunków do ich zastosowania).

Od tak ustalonego dochodu oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 18% tego dochodu (lub 32% - za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 85.528 zł). Następnie (do końca 2016 r.) zmniejsza się ją o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli o 46,33 zł - o ile małżonek-pracownik złożył małżonkowi-pracodawcy w ustawowym terminie oświadczenie PIT-2.

Przykład

Pani Anna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą w grudniu 2016 r. zatrudniła w swojej firmie na podstawie umowy o pracę własnego męża. Z zawartej pomiędzy nimi umowy o pracę wynika, że wynagrodzenie męża wynosi 2.500 zł. Mąż złożył również oświadczenie upoważniające do pomniejszania zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Dlatego do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pani Anna zgłosiła męża jako osobę współpracującą. Składki na te ubezpieczenia opłaca za niego od minimalnych podstaw wymiaru.

Wynagrodzenie należne mężowi za grudzień 2016 r. pani Anna wypłaci 30 grudnia 2016 r. dokonując następujących obliczeń:

1) podstawa naliczenia zaliczki na podatek dochodowy
(po zaokrągleniu): 2.389,00 zł
2.500,00 zł - 111,25 zł = 2.388,75 zł
2) zaliczka na podatek dochodowy do przekazania do US
(po zaokrągleniu):  384,00 zł
(2.389,00 zł × 18%) - 46,33 zł = 383,69 zł,
3) do wypłaty: 2.116, 00 zł
2.500,00 zł - 384,00 zł

Ponadto za grudzień 2016 r. pani Anna powinna naliczyć za męża:

1) składki na ubezpieczenia społeczne, od podstawy2.433 zł:
emerytalne - 474,92 zł (19,52%),
rentowe - 145,98 zł (6%),
wypadkowe - 43,79 zł (1,80% - zakładając, że taka wysokość stopy procentowej obowiązuje tego przedsiębiorcę),
2) składkę na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 288,95 zł, liczoną od podstawy 3.210,60 zł,
3) składkę na Fundusz Pracy w kwocie 59,61 zł, liczoną od podstawy 2.433,00 zł.

www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.UmowyCywilnoprawne.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.