podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 27 (964) z dnia 4.04.2013

Wprowadzenie do firmy samochodu o niskiej wartości

Prowadzę działalność gospodarczą, z której dochody rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kupiłem okazyjnie samochód osobowy za 3.000 zł. Chciałbym go wprowadzić do majątku mojej firmy. Czy jeśli założę, że będę go wykorzystywał przez okres dłuższy niż 1 rok, będę musiał uznać go za środek trwały?

Podatnik będzie mógł zaliczyć samochód, o którym mowa w pytaniu, do środków trwałych albo też uznać go za składnik wyposażenia.

Przepisy nie zabraniają wprowadzenia do majątku firmy i uznania za środek trwały zakupionego na prywatne potrzeby samochodu osobowego, którego wartość nie przekracza kwoty 3.500 zł. Jeśli podatnik zdecydował się samochód stanowiący jego własność przekazać do swojej firmy i wykorzystywać go w niej przez okres dłuższy niż 1 rok, a przy tym jest on kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania, będzie mógł zaliczyć go do środków trwałych. Niska wartość samochodu (tu: 3.000 zł) nie stanowi przeszkody do uznania go za środek trwały.

Uznanie samochodu za środek trwały powoduje obowiązek wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonywania od jego wartości odpisów amortyzacyjnych. W przypadku samochodów nabytych w drodze kupna (gdy podatnik posiada dowód zakupu) ich wartość początkową stanowi cena nabycia (określona w art. 22g ust. 3 ustawy o pdof).

Samochód uznany za środek trwały, którego wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł, może również zostać jednorazowo zamortyzowany w miesiącu oddania go do używania albo w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o pdof).

Wydatki na zakup takiego samochodu przedsiębiorca może także zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania. W tym przypadku nie należy wprowadzać go jednak do ewidencji środków trwałych. Natomiast jeśli wartość samochodu przekracza 1.500 zł, podatnik musi wprowadzić go do ewidencji wyposażenia.

Wprowadzenie samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych bądź nieuznanie go za środek trwały ma wpływ na późniejsze kwalifikowanie wydatków związanych z jego używaniem do kosztów podatkowych. W sytuacji gdy podatnik nie wprowadzi samochodu do ewidencji środków trwałych, koszty jego eksploatacji będzie musiał rozliczać z uwzględnieniem ograniczeń określonych w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof, na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu.

www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60