podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 27 (964) z dnia 4.04.2013

Wprowadzenie do firmy samochodu o niskiej wartości

Prowadzę działalność gospodarczą, z której dochody rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kupiłem okazyjnie samochód osobowy za 3.000 zł. Chciałbym go wprowadzić do majątku mojej firmy. Czy jeśli założę, że będę go wykorzystywał przez okres dłuższy niż 1 rok, będę musiał uznać go za środek trwały?

Podatnik będzie mógł zaliczyć samochód, o którym mowa w pytaniu, do środków trwałych albo też uznać go za składnik wyposażenia.

Przepisy nie zabraniają wprowadzenia do majątku firmy i uznania za środek trwały zakupionego na prywatne potrzeby samochodu osobowego, którego wartość nie przekracza kwoty 3.500 zł. Jeśli podatnik zdecydował się samochód stanowiący jego własność przekazać do swojej firmy i wykorzystywać go w niej przez okres dłuższy niż 1 rok, a przy tym jest on kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania, będzie mógł zaliczyć go do środków trwałych. Niska wartość samochodu (tu: 3.000 zł) nie stanowi przeszkody do uznania go za środek trwały.

Uznanie samochodu za środek trwały powoduje obowiązek wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonywania od jego wartości odpisów amortyzacyjnych. W przypadku samochodów nabytych w drodze kupna (gdy podatnik posiada dowód zakupu) ich wartość początkową stanowi cena nabycia (określona w art. 22g ust. 3 ustawy o pdof).

Samochód uznany za środek trwały, którego wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł, może również zostać jednorazowo zamortyzowany w miesiącu oddania go do używania albo w miesiącu następnym (art. 22f ust. 3 ustawy o pdof).

Wydatki na zakup takiego samochodu przedsiębiorca może także zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania. W tym przypadku nie należy wprowadzać go jednak do ewidencji środków trwałych. Natomiast jeśli wartość samochodu przekracza 1.500 zł, podatnik musi wprowadzić go do ewidencji wyposażenia.

Wprowadzenie samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych bądź nieuznanie go za środek trwały ma wpływ na późniejsze kwalifikowanie wydatków związanych z jego używaniem do kosztów podatkowych. W sytuacji gdy podatnik nie wprowadzi samochodu do ewidencji środków trwałych, koszty jego eksploatacji będzie musiał rozliczać z uwzględnieniem ograniczeń określonych w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof, na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu.

www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.