podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (592) z dnia 20.08.2023

Koszty naprawy samochodu ciężarowego

Podatnik, który świadczy usługi transportowe, oddał do naprawy samochód ciężarowy stanowiący środek trwały. Naprawa nie miała związku z kolizją czy wypadkiem. Konieczna okazała się wymiana silnika. Łączne koszty naprawy oraz części zamiennej wyniosły 45.000 zł (netto). Czy poniesiony wydatek może zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych, czy ze względu na jego wysokość powinien zwiększyć wartość początkową środka trwałego?

Koszt remontu samochodu ciężarowego, bez względu na jego wysokość, podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, wpisując kwotę z faktury do podatkowej księgi w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".

Sposób rozliczenia nakładów ponoszonych na środki trwałe zależy od tego, czy kwalifikują się one jako wydatki na ulepszenie czy remonty.

Stosownie do art. 22g ust. 17 updof, środki trwałe uważa się za ulepszone, jeśli suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł oraz nakłady te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Przy czym wartość użytkową mierzy się w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Z kolei pojęcie remontu środka trwałego nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych. Jednak w praktyce przyjmuje się, że celem remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego danego składnika. Zakres takich prac może obejmować również wymianę zepsutych lub zużytych części składowych. W takim przypadku wysokość nakładów pozostaje bez wpływu na sposób ich ujęcia w kosztach podatkowych.

Koszty remontu środka trwałego jako związane z działalnością gospodarczą stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof i podlegają potrąceniu jednorazowo w dacie poniesienia, tj. w dacie wystawienia faktury będącej podstawą ujęcia kosztu w podatkowej księdze (art. 22 ust. 6b updof). Natomiast nakłady powodujące ulepszenie środka trwałego podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c updof) i są ujmowane w rozliczeniu podatkowym poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej danego środka trwałego (art. 22 ust. 8 updof).

Przedstawione okoliczności stanu faktycznego pozwalają stwierdzić, że naprawa samochodu ciężarowego miała na celu jego przywrócenie do stanu używalności zgodnego z przeznaczeniem. Zasadny jest więc wniosek, że poniesione przez podatnika wydatki dotyczą remontu środka trwałego, a tym samym mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów podatkowych i na podstawie faktury wpisane do podatkowej księgi w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".

www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.