Gazeta Podatkowa nr 55 (1512) z dnia 9.07.2018
Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu
Jestem współwłaścicielem samochodu osobowego (50% udziału we własności), który wykorzystuję za zgodą drugiego współwłaściciela dla celów indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej (skala podatkowa). Zaliczyłem go do środków trwałych i amortyzuję stosownie do posiadanego udziału w jego własności. Czy dla celów rozliczenia w kosztach podatkowych wydatków związanych z eksploatacją tego samochodu powinienem prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?
NIE. Ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku dochodowego podatnicy będący osobami fizycznymi powinni prowadzić, gdy wykorzystują na potrzeby działalności gospodarczej samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof. Przepis ten stanowi bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Jeśli zatem na potrzeby firmy Czytelnik wykorzystuje samochód wprowadzony do ewidencji środków trwałych, to dla rozliczeń wydatków związanych z jego eksploatacją w kosztach nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. To oznacza, że wydatki te powinien rozliczać w kosztach na ogólnych zasadach. Na wysokość tych wydatków zaliczonych do firmowych kosztów nie ma wpływu udział we współwłasności samochodu.
www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|