podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (1057) z dnia 10.05.2020

Zakup paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT - skutki w PIT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (opodatkowaną PIT na zasadach ogólnych), w ramach której dokonuję sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z VAT. Na potrzeby tej działalności wykorzystuję samochód osobowy (wzięty w leasing operacyjny), który użytkuję do tzw. celów mieszanych, tj. służbowych i prywatnych (nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT). W jakiej wysokości mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa do ww. samochodu?

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa w wysokości 75%. W ramach tego limitu rozlicza się kwotę odpowiadającą cenie netto paliwa wraz z niepodlegającą odliczeniu kwotą VAT naliczonego.

Podstawa prawna

Ustalając, w jakiej wysokości podatnik może ująć w kosztach podatkowych wydatki na zakup paliwa nabytego do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych, należy mieć na uwadze, że:

  • nie uważa się za koszty podatkowe 25% wydatków poniesionych z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, jeżeli samochód ten jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z tą działalnością, tj. do tzw. celów mieszanych; uznaje się, że samochód osobowy jest używany do celów mieszanych generalnie wtedy, gdy nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT,
     
  • poniesione wydatki obejmują także VAT naliczony, który zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu.

Podatnik może zatem ująć w kosztach podatkowych 75% ww. wydatków.

Powyższe wynika z art. 23 ust. 1 pkt 46a, ust. 5a i 5f ustawy o PDOF (inne regulacje dotyczą kosztów używania prywatnego samochodu przedsiębiorcy, kwestie te jednak pomijamy, gdyż nie mają one tu zastosowania).

Nadmieniamy, że Ministerstwo Finansów w "Objaśnieniach podatkowych dot. wykorzystywania samochodu osobowego w prowadzonej działalności - zmiany w podatkach dochodowych od 2019 r." potwierdziło, że limit w wysokości 75% dotyczy zarówno samochodów osobowych wpisanych do ewidencji środków trwałych, jak i używanych przez podatnika np. na podstawie umowy leasingu, umowy najmu czy dzierżawy.

Kwota nieodliczonego VAT a limit 75%

Aby prawidłowo ująć w kosztach podatkowych wydatki związane z paliwem nabytym do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych (w ramach limitu 75%), należy m.in. ustalić, jaka kwota VAT nie podlega odliczeniu.

Jeśli dla celów VAT podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, to od wydatków związanych z samochodem osobowym (m.in. od wydatków na paliwo) może on generalnie odliczyć 50% kwoty VAT naliczonego. W przypadku, gdy taki samochód jest wykorzystywany zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z VAT (i ww. wydatków nie można jednoznacznie przypisać do czynności opodatkowanych i zwolnionych z VAT), to odliczając VAT od tych wydatków, stosuje się dodatkowo tzw. wskaźnik proporcji.

Przypomnijmy, że ww. wskaźnik proporcji ustalany jest - w uproszczeniu - jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia VAT, w całkowitym obrocie uzyskanym w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalany wskaźnik.

Więcej przeczytasz w Na ten temat pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 10 z 1.04.2020 r.
na str. 33-34

Jeżeli samochód osobowy (tu: wzięty w leasing operacyjny), wykorzystywany do celów mieszanych (służbowych i prywatnych), służy zarówno czynnościom opodatkowanym, jak i zwolnionym z VAT, to ustalając prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z tym samochodem, podatnik stosuje dwa ograniczenia, tj. ograniczenie przewidziane dla samochodów osobowych oraz wskaźnik proporcji. Ustaloną w ten sposób kwotę VAT, która nie podlega odliczeniu, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (wraz z wydatkiem w kwocie netto) w ramach limitu 75%.

Przykład

Podatnik (prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną PIT na zasadach ogólnych) dokonuje zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej z VAT. W działalności tej wykorzystuje samochód osobowy (wzięty w leasing), który służy także celom prywatnym. Podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT. Ponadto, podatnik rozlicza VAT za pomocą wskaźnika proporcji w wysokości 30%. W kwietniu 2020 r. podatnik kupił paliwo do ww. samochodu na kwotę 1.000 zł netto plus VAT 230 zł. Podatnik odliczył VAT w wysokości 34,50 zł, co wynika z wyliczenia: [(230 zł × 50%) × 30%)].

Kwota VAT, która nie podlegała odliczeniu, wynosi 195,50 zł, co wynika z wyliczenia: (230 zł - 34,50 zł).

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa w kwocie 896,63 zł, co wynika z wyliczenia: [(1.000 zł + 195,50 zł) × 75%].

Podatnik może powyższe wyliczyć także następująco:

[1.230 zł - (230 zł × 50% × 30%)] × 75% = 896,63 zł.

www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.