podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (605) z dnia 1.03.2024

Sprzedaż samochodu otrzymanego w darowiźnie

W 2020 r. podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych samochód osobowy o wartości 48.000 zł, który otrzymał w darowiźnie w 2019 r. Odpisów amortyzacyjnych nie ujmował do kosztów, bo darowizna była zwolniona od podatku od spadków i darowizn, a darczyńca nie dokonywał od niego odpisów. Samochód został wystawiony do sprzedaży. W jaki sposób należy ustalić dochód z jego sprzedaży?

W tym przypadku dochodem będzie różnica między przychodem ze sprzedaży samochodu a jego wartością początkową.

Środki trwałe nabyte nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, wprowadzone przez podatnika do majątku firmy mogą być amortyzowane. Odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od ich wartości początkowej nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, gdy:

  • zachodzą okoliczności określone w art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a updof, a więc m.in. gdy nieodpłatne nabycie (tu: w drodze darowizny) korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, oraz
  • nie ma podstaw do zastosowania art. 23 ust. 9 updof; wynika z niego, że odpisy od darowanego środka trwałego mogą być kosztami uzyskania przychodów, jeżeli darczyńca dokonywał od nich odpisów amortyzacyjnych.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku przedstawionym przez podatnika. Fakt, że nie ujmował on w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych od otrzymanego w darowiźnie samochodu, ma znaczenie przy ustaleniu dochodu z jego odpłatnego zbycia. Wskazuje na to art. 24 ust. 2a updof, który dotyczy ustalania dochodu ze sprzedaży samochodów osobowych. Należy zaznaczyć, że przepis ten ma zastosowanie do samochodów osobowych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po 31 grudnia 2018 r. (art. 9 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 2159).

Z powołanego art. 24 ust. 2a updof wynika, że dochodem (albo stratą) z odpłatnego zbycia w ramach działalności gospodarczej samochodu osobowego będącego środkiem trwałym jest różnica między:

  • przychodem z odpłatnego zbycia tego samochodu a 
  • jego wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, w części nieprzekraczającej kwoty 150.000 zł (lub 225.000 zł - w przypadku pojazdu elektrycznego lub napędzanego wodorem), po pomniejszeniu tej wartości o sumę odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia tego samochodu zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

W analizowanym przypadku wartość początkowa zbywanego samochodu nie podlega pomniejszeniu o odpisy amortyzacyjne, gdyż nie stanowiły one kosztów podatkowych. W efekcie u podatnika cała kwota składająca się na wartość początkową samochodu będzie pomniejszała przychód z jego sprzedaży (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.583.2023.3.AWO).

www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.