podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (439) z dnia 1.04.2017

Sprzedaż poleasingowego samochodu

W czasie trwania umowy leasingu korzystałem z leasingowanego samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Po upływie okresu umowy wykupiłem samochód "na firmę", ale nie wprowadziłem go do majątku przedsiębiorstwa. Przekazałem go na potrzeby osobiste. Samochód używałem do celów prywatnych przez blisko rok. Czy sprzedaż takiego samochodu będzie neutralna podatkowo?

Tak, w opisanym przypadku zbycie samochodu będzie neutralne podatkowo.

Z odpłatnym zbyciem rzeczy przez osobę fizyczną, co do zasady, wiąże się powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Zależnie od okoliczności, uzyskany z tego tytułu przychód może być do celów podatkowych zaliczany do jednego z dwóch źródeł przychodu, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof) lub ze zbycia rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof).

W kontekście rozpatrywanego problemu należy zaznaczyć, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikuje się przychody ze zbycia składników majątku będących m.in. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w przypadku gdy:

  • zbywany składnik majątku jest wykorzystywany na potrzeby związane z tą działalnością lub
     
  • zbycie następuje przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany składnik majątku zostały wycofany z działalności.

Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof. Analiza tych przepisów prowadzi do wniosku, że neutralne podatkowo jest zbycie składnika majątku będącego m.in. środkiem trwałym wycofanego z działalności gospodarczej pod warunkiem, że między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, upłynęło 6 lat.

Z kolei, w razie zbycia rzeczy niezwiązanych z działalnością gospodarczą, lecz należących do majątku prywatnego podatnika, aby zdarzenie takie było neutralne podatkowo, wystarczy, że zbycie nastąpi po upływie sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik daną rzecz nabył.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik najpierw używał w działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu, a po upływie okresu umowy skorzystał z opcji wykupu tego pojazdu. Mimo że zakupu dokonał "na firmę", czyli jako przedsiębiorca, to nie wykorzystywał samochodu na potrzeby prowadzonej działalności, lecz przeznaczył go na potrzeby osobiste.

W tych okolicznościach trzeba uznać, że samochód nie stanowił składnika majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a updof, a przychód z jego zbycia należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof. Przy czym z uwagi na upływ wskazanego w tym przepisie sześciomiesięcznego okresu, zbycie samochodu będzie u podatnika neutralne podatkowo. To stanowisko potwierdzają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 stycznia 2017 r., nr 1061-IPTPB1.4511.895.2016.2.KU).

www.PodatekDochodowy.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.