Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (537) z dnia 1.05.2021
Wydatek na prezent dla kontrahenta jako koszt reprezentacji
Zakupiliśmy kompleksową usługę kurierską, tj. obejmującą zakup, zapakowanie i dostarczenie prezentu naszemu klientowi. Z tego tytułu otrzymaliśmy od firmy kurierskiej fakturę. Czy wartość tej faktury jest kosztem uzyskania przychodu, czy też kosztem reprezentacji wykluczonym z kosztów uzyskania przychodów na gruncie CIT?
Wydatek na nabycie usługi kurierskiej obejmującej zakup, zapakowanie i dostarczenie prezentu klientowi spółki jest kosztem reprezentacji wykluczonym z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
W myśl tej definicji kosztami uzyskania przychodów są wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Niestety niektóre koszty, nawet jeśli spełniają te przesłanki, zostały przez ustawodawcę wykluczone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 updop. Wśród tych wykluczeń znalazły się wydatki na reprezentację, o które pyta podatnik.
Stosownie do regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Poruszając zagadnienie dotyczące tego rodzaju kosztów, każdorazowo zaznaczamy, że przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji pojęcia "reprezentacja". W tym temacie opieramy się na stanowisku wypracowanym przez orzecznictwo.
Baza orzeczeń wydawanych m.in. przez sądy administracyjne dostępna jest w serwisie www.orzecznictwo.gofin.pl |
Przykładowo NSA w składzie siedmiu sędziów, w wyroku z 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11 stwierdził, że: "Celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami. Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć właśnie przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest właśnie wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny. (...)
Wyraz »reprezentacja« pochodzi od łacińskiego »repraesentatio« oznaczającego wizerunek. Upływ czasu nie zmienił jego znaczenia i formy. Oznacza to, że »reprezentacja« w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu".
Przenosząc te wyjaśnienia na grunt rozpoznawanej sprawy, podarowanie kontrahentowi prezentu można postrzegać jako czynność noszącą cechy reprezentacji. Podmiot obdarowujący partnera biznesowego w ten sposób kreuje bądź utrwala swój pozytywny wizerunek w jego oczach, co niewątpliwie sprzyja budowaniu dobrych relacji między nimi i dalszej pomyślnej współpracy na niwie zawodowej. Sposób realizacji tej czynności, np. za pośrednictwem firmy kurierskiej nie wpływa na jej charakter. Dlatego uważamy, że wydatek na nabycie kompleksowej usługi kurierskiej obejmującej zakup, zapakowanie i dostarczenie prezentu klientowi spółki jest kosztem reprezentacji wykluczonym z kosztów uzyskania przychodów na podstawie powołanego art. 16 ust. 1 pkt 28 updop.
www.PodatekDochodowy.pl - Reprezentacja i reklama:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ReprezentacjaiReklama.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|