podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (568) z dnia 20.08.2022

Zakup programu komputerowego od kontrahenta zagranicznego

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nabyliśmy od kontrahenta z Niemiec program komputerowy. Umożliwia on zdalne łączenie się z komputerami/serwerami w celu rozwiązania istniejącego problemu lub udostępnienia prezentacji. Będzie wykorzystywany wyłącznie na własny użytek. Kontrahent nie ma na terytorium Polski siedziby ani zarządu. Czy płatność dokonywana za ten program komputerowy podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła?

Należność na rzecz zagranicznego kontrahenta z tytułu nabycia programu komputerowego na własny użytek nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła.

art. 29 ust. 1 updof i art. 21 ust. 1 updop ustawodawca nałożył na polskie podmioty obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) od niektórych przychodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez podatników zagranicznych (nierezydentów). Dotyczy to m.in. przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw. Od wspomnianych przychodów polski podmiot zobowiązany jest do poboru podatku u źródła w wysokości 20% przychodów.

Obowiązek poboru tego podatku ciąży na polskim podmiocie (osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą) dokonującym wypłaty należności. Podmiot ten może przy tym zastosować stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobrać podatku zgodnie z taką umową. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z tą umową jest jednak możliwe tylko pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji, wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika, a w przypadku osoby fizycznej - miejsca zamieszkania podatnika. Wynika tak z art. 26 ust. 1 updop i art. 41 ust. 4 w związku z art. 29 ust. 2 updof.

Wymienione przepisy art. 29 ust. 1 updof i art. 21 ust. 1 updop dotyczą opłat za korzystanie z praw autorskich do programu komputerowego oraz opłat za przeniesienie na nabywcę autorskich praw majątkowych do takiego programu. Natomiast nie obejmują sytuacji, w której nabywca programu komputerowego nabywa egzemplarz bądź egzemplarze programu komputerowego jako jego "końcowy użytkownik", celem wykorzystywania tego programu na własny użytek zgodny z przeznaczeniem tego programu.

Stanowisko o braku wystąpienia obowiązku podatkowego w przypadku nabycia przez polskiego podatnika programu komputerowego, wykorzystywanego wyłącznie na własne potrzeby na podstawie licencji użytkownika końcowego, znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Dla Prenumeratorów GOFIN
Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in.
przez organy podatkowe dostępna
w serwisie www.interpretacje.gofin.pl

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 18 września 2019 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.316.2019.1.AT organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym: "Licencję charakteryzowaną przez przepisy Ustawy o prawie autorskim należy przeciwstawić »licencji« użytkownika końcowego. Na podstawie tej drugiej nie dochodzi bowiem do udzielenia prawa do korzystania z autorskich praw majątkowych w stosunku do programu komputerowego w rozumieniu (...) art. 41 ust. 2 Ustawy o prawie autorskim, a jedynie do udzielenia prawa do używania określonego egzemplarza utworu. Zatem można twierdzić, że licencja do programu komputerowego to nie to samo co uprawnienie użytkownika końcowego programu komputerowego. W stosunku do tych ostatnich, jeśli program komputerowy nie jest przeznaczony do dalszej odprzedaży (rozpowszechniania), tylko do wewnętrznego użytku, to wtedy nie mamy do czynienia z nabyciem licencji w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Licencja końcowa (tzw. end-user agreement lub end-user license) pozwala na używanie programów, ale nie pozwala na ich modyfikowanie, poprawianie, kopiowanie, rozpowszechnianie (wyjątkiem jest archiwizowanie i sporządzanie kopii bezpieczeństwa). Jeżeli zatem dany podmiot nabywa oprogramowanie, nie nabywając przy tym prawa do kopiowania i powielania na potrzeby osób trzecich, modyfikowania oraz dalszego rozpowszechniania oprogramowania, a więc gdy podmiot ten działa jako użytkownik końcowy, tzw. end-user, to zapłata za oprogramowanie nie stanowi należności licencyjnej".

W interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.574.2021.2.MKU organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, że w sytuacji gdy spółka nabywa od podmiotu zagranicznego, niebędącego polskim rezydentem podatkowym, oprogramowanie komputerowe wykorzystywane wyłącznie na własne potrzeby, będąc faktycznie tzw. użytkownikiem końcowym oprogramowania i nie dokonując w oprogramowaniu modyfikacji powodujących zmiany tego oprogramowania, nie powinna odprowadzać od wynagrodzenia płaconego zagranicznym usługodawcom podatku u źródła w Polsce, niezależnie od tego, czy posiadają oni certyfikat rezydencji zagranicznego podmiotu. Nie będzie też na niej ciążył obowiązek złożenia informacji IFT-1/IFT-1R oraz IFT-2/IFT-2R w związku z tymi płatnościami.

Reasumując, jeżeli podmiot krajowy nabywa od zagranicznego kontrahenta egzemplarze programów komputerowych jako ich końcowy użytkownik, to wówczas zapłata za nabywane programy nie jest należnością z tytułów wymienionych w art. 29 ust. 1 updof i art. 21 ust. 1 updop. Zatem przychód uzyskany z tego tytułu przez zagraniczny podmiot nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym potrącanym przez płatnika. Podmiot krajowy wypłacający te należności nie jest zobowiązany do posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej danego nierezydenta. Nie będzie także zobowiązany do składania deklaracji o pobranym od nierezydenta podatku oraz informacji o dokonanej na jego rzecz wypłacie należności.

www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.