podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (434) z dnia 20.01.2017

Wypłata należności na rzecz osoby fizycznej zamieszkałej w Polsce i prowadzącej działalność za granicą

Zawarliśmy umowę z osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce na wykonanie dzieła w postaci napisania tekstu z przeniesieniem praw autorskich. Osoba ta wykonywała zamówione dzieło w Polsce i wystawiła fakturę. Z tej faktury wynika, że prowadzi ona działalność w Słowacji. Płatność za przeniesienie praw autorskich mamy przekazać na konto w polskim banku. Czy w tej sytuacji wystąpi podatek u źródła?

Jeżeli dochody ze sprzedaży praw autorskich uzyskuje osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, to podmiot dokonujący wypłaty należności z tego tytułu nie jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła.

W świetle art. 29 ust. 1 updof, od przychodów uzyskanych przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a updof (tj. osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy wynoszący 20% lub 10% kwoty przychodu (w zależności od rodzaju transakcji). Podatek u źródła dotyczy tylko wybranych transakcji określonych w przepisach. Należą do nich m.in. przychody z praw autorskich lub pokrewnych (np. artykułu, filmu, grafiki), w tym również ze sprzedaży tych praw.

Podatek u źródła nie dotyczy natomiast transakcji realizowanych z osobami mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Polski, w rozumieniu ustawy o PIT. Wobec tego, jeżeli polski podmiot dokonuje płatności na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski, wówczas wspomniany podatek nie występuje i wypłacający podmiot nie pełni obowiązków płatnika.

Zwróć uwagę!

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
     
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1a updof).

Osobę, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków, uznaje się za osobę nieposiadającą w Polsce miejsca zamieszkania.

Jeżeli w sytuacji opisanej w pytaniu istnieje wątpliwość co do miejsca zamieszkania osoby otrzymującej należność za przeniesienie własności praw autorskich, podmiot wypłacający tę należność powinien uzyskać certyfikat rezydencji osoby, której tę należność wypłaca. Należy podkreślić, że w przypadku wypłaty należności na rzecz osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski nie ma ustawowego obowiązku uzyskania od tej osoby certyfikatu rezydencji. Jednak taki dokument spełnia wymóg dowodowy. Podmiot wypłacający przedmiotową należność, posiadając certyfikat rezydencji świadczący o tym, że odbiorca należności dla celów podatkowych jest polskim rezydentem, nie będzie miał wątpliwości co do braku obowiązku poboru podatku u źródła. Dokument ten będzie też chronił od ewentualnej odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków płatnika.

www.PodatekDochodowy.pl - Dochody zagraniczne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.