Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (1149) z dnia 1.12.2022
Czy napiwki dla pracowników stanowią przychód pracodawcy?
Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług restauracyjnych. Klienci przekazują obsługującym ich pracownikom spółki napiwki; są one dobrowolne, a ich wysokość zależy wyłącznie od woli klientów. Napiwki są doliczane do rachunku, opisane jako dobrowolny napiwek i płatne kartą płatniczą lub gotówką. Spółka jest w stanie dokładnie określić i przypisać kwoty ww. napiwków konkretnym pracownikom, w oparciu o wygenerowane przez nią raporty i na ich podstawie przekazuje napiwki pracownikom, bez pobierania żadnych kwot z tych napiwków. Czy w tej sytuacji wartość dobrowolnych napiwków stanowi dla spółki przychód podatkowy?
Zasadą jest, że za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP). Przychodami podatkowymi są też m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne.
W praktyce przyjmuje się, że dla celów CIT przychodem są wszelkie trwałe, bezzwrotne i definitywne przysporzenia majątkowe w postaci środków pieniężnych, dóbr majątkowych oraz świadczeń w naturze, niezależnie od tytułu prawnego ich uzyskania przez podatnika.
Odnosząc powyższe do sytuacji, o której mowa w pytaniu, w przypadku dobrowolnych napiwków należnych pracownikom spółki (w znanej wysokości), a nie samej spółce, która jedynie pośredniczy w ich przekazaniu pracownikom, nie można uznać, że spółka uzyskała tu trwałe, bezzwrotne i definitywne przysporzenie majątkowe. W związku z tym nie ma także uzasadnienia, aby spółka wykazywała przychód podatkowy w kwocie ww. dobrowolnych napiwków. Tak też uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.119.2022.6.BJ. Zdaniem organu podatkowego:
"(...) jeżeli w istocie (...) stosowane przez Spółkę systemy sprzedażowe pozwalają określić i jednoznacznie przypisać kwoty poszczególnych przydzielonych napiwków konkretnym pracownikom i w związku z tym możliwe jest generowanie okresowych raportów, na podstawie których Spółka rozlicza się z pracownikami z napiwków, a Wnioskodawca nie będzie pobierać na swoją rzecz żadnych kwot z napiwków i na koniec dnia przekaże napiwki pracownikom, to nie sposób uznać, że pozostawiane przez Klientów napiwki stanowią trwałe i definitywne przysporzenie majątkowe Wnioskodawcy.
W związku z powyższym napiwki otrzymane w gotówce od Klientów, jak i te przekazywane przez Spółkę pracownikom zarówno w sytuacji doliczenia ich kwoty do kwoty wynikającej z paragonu, jak i zapłaty za pośrednictwem karty płatniczej, nie będą stanowić przychodu podatkowego Wnioskodawcy. (...)"
Podobne stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2022 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.110.2022.4.AW.
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|