Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (991) z dnia 10.07.2018
Data powstania przychodu podatkowego z tytułu refakturowania usługi
Spółka z o.o. nabywa usługi, które następnie refakturuje na inny podmiot (strony nie ustaliły okresów rozliczeniowych). W którym momencie spółka powinna wykazać przychód, jeśli usługa (refakturowana) została wykonana w danym miesiącu, natomiast refakturę spółka wystawiła w miesiącu następnym (należność za refakturę jest regulowana w późniejszym terminie)?
W przypadku refakturowania usługi przyjmuje się (gdy strony nie ustaliły okresów rozliczeniowych), że przychód podatkowy powstaje generalnie w dacie wystawienia refaktury. |
W przypadku usług, za datę powstania przychodu uważa się generalnie:
- dzień wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP),
- ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku - w przypadku, gdy strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych (art. 12 ust. 3c ww. ustawy).
Z pytania wynika, że strony nie ustaliły okresów rozliczeniowych. Z tego względu przychód z tytułu refakturowanej usługi powstanie w tym przypadku z uwzględnieniem pierwszego z ww. przepisów.
W praktyce dla celów podatku dochodowego przyjmuje się, że w przypadku refakturowania usług mamy do czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej, niż usługa, której refakturowanie dotyczy. W związku z tym przyjmuje się, że przychód należny z tytułu refakturowania usług powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury, niezależnie od tego, jakiego okresu refaktura dotyczy.
Taki pogląd prezentują również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2016 r., nr 1462-IPPB3.4510.950.2016.1.AG stwierdził:
"(...) Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo że podmiot refakturujący fizycznie danej usługi nie świadczy. Refakturowanie usług nastąpić może pod tymi jednak warunkami, że strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie jest jedynie sprzedażą uboczną służącą realizacji zawartej umowy, odbiorca faktury jest równocześnie odbiorcą refakturowanych usług oraz pomiędzy odbiorcą a wystawcą refaktury istnieje umowa, z której wynika, że taka usługa jest przedmiotem świadczenia i odrębnego fakturowania. Przyjęty sposób rozliczenia powinien wynikać z zawartej umowy.
W przypadku refakturowania mamy do czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej, niż usługa, której refakturowanie dotyczy. Z uwagi, iż podmiot refakturujący jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu opłat pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługi a rzeczywistym ich odbiorcą przychód należny z tytułu refakturowania usług powinien być wykazany w dacie wystawienia refaktury, niezależnie jakiego okresu dotyczy refaktura. (...)"
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 12 października 2017 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.72.2017.2.MG. W interpretacji tej czytamy:
"(...) skoro w umowach najmu (...) nie wskazano okresów rozliczeniowych dotyczących refakturowania mediów, to w rozpatrywanej sytuacji zasadnym będzie określenie momentu uzyskania przychodu z tytułu obciążenia najemców kosztami wykorzystanych przez nich mediów na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc w dacie wystawienia refaktury. (...)"
Przykład
Nabyta przez spółkę usługa została wykonana w dniu 20 kwietnia 2018 r. Usługę tę spółka refakturowała następnie na jej faktycznego odbiorcę. Refaktura została wystawiona w dniu 4 maja br. (strony nie określiły okresów rozliczeniowych); kontrahent dokonał zapłaty w dniu 11 maja br. Przychód z tytułu refakturowania usługi powstał w dniu 4 maja br. |
Wspomnijmy, że dla celów VAT organy podatkowe uważają, że moment wykonania refakturowanych usług jest taki sam, jak moment wykonania tych usług przez pierwotnego usługodawcę. Ten moment wyznacza z reguły termin powstania obowiązku podatkowego. Pisaliśmy o tym w BI nr 12 z 20 kwietnia 2018 r. Z tego wynika, że termin rozliczenia refakturowanych usług może być różny na gruncie różnych podatków.
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 12 z 20.04.2018 r. na str. 20-24 |
www.PodatekDochodowy.pl - Przychody podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|