podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (280) z dnia 20.08.2010

Czy od wartości pakietu rekreacyjnego należy pobrać zaliczkę na podatek i składki ZUS?

Wykupiłem dla pracowników pakiet rekreacyjny obejmujący masaże oraz saunę, który częściowo sfinansowałem ze środków ZFŚS, a częściowo ze środków obrotowych. Czy takie świadczenie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców m.in. na rzecz różnych form działalności sportowo-rekreacyjnej (art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). Przy czym przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika (art. 8 ust. 1 powołanej ustawy).

Oznacza to, że wykupione dla pracowników pakiety masaży i sauny mogą zostać sfinansowane z ZFŚS, pod warunkiem że ich wysokość będzie uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej poszczególnych pracowników.

Przychód u pracownika

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Z pytania wynika, że pakiet rekreacyjny jest świadczeniem pracodawcy na rzecz pracownika polegającym na zagwarantowaniu pracownikowi możliwości bezpłatnego skorzystania z masażu czy sauny. Pracownik nabywający dzięki pracodawcy możliwość nieodpłatnego korzystania z wymienionych usług otrzymuje przysporzenie majątkowe. Przychód z tego tytułu powstaje w momencie wręczenia pracownikowi karnetu uprawniającego do korzystania z tych świadczeń.

Jeżeli spełnione są warunki wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, wartość karnetu korzysta ze zwolnienia od podatku. Zwolnienie od opodatkowania uzależnione jest od łącznego spełnienia następujących warunków:

  • świadczenie powinno być wynikiem działalności socjalnej określonej w przepisach o ZFŚS,  

  • świadczenie powinno mieć charakter rzeczowy lub pieniężny,  

  • świadczenie powinno być sfinansowane w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych,  

  • wartość świadczeń nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Sfinansowanie karnetów częściowo ze środków ZFŚS i częściowo ze środków obrotowych powoduje, że omawiane zwolnienie nie może być zastosowane, gdyż karnety nie zostały w całości sfinansowane z ZFŚS. W takiej sytuacji pełna wartość karnetów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wartość karnetu przekazanego pracownikowi pracodawca powinien doliczyć do pozostałych przychodów ze stosunku pracy osiągniętych przez tego pracownika w danym miesiącu i od łącznej kwoty przychodów obliczyć, pobrać i przekazać na rachunek urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy.  

Zwróć uwagę!

Karnety na masaż i do sauny sfinansowane częściowo ze środków ZFŚS i częściowo ze środków obrotowych, podlegają opodatkowaniu bez względu na ich wartość.

Składki ZUS

Wartość świadczeń przyznanych pracownikom ze środków ZFŚS jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tak wynika z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Przepis ten stanowi, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli więc pracodawca przyzna pracownikom świadczenia rzeczowe w postaci karnetów na masaż i do sauny, sfinansowanych z ZFŚS, to są one zwolnione z oskładkowania. Warunkiem jednak jest, aby świadczenia te zostały przyznane zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS, tzn. przy ich przyznawaniu uwzględniono kryterium socjalne. Wyłączenie z oskładkowania przysługuje bez ograniczenia kwotowego i ma zastosowanie również do składki na ubezpieczenie zdrowotne. Bowiem w myśl art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.), do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jeżeli pracodawca częściowo sfinansuje świadczenia z ZFŚS, a częściowo ze środków obrotowych, to zwolniona z oskładkowania jest tylko część sfinansowana z ZFŚS. Należy zaznaczyć, że powołany § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia nie warunkuje zwolnienia z oskładkowania od sfinansowania świadczeń w całości z ZFŚS.  

Zwróć uwagę!

Zwolnieniu z oskładkowania podlega ta część wartości pakietów rekreacyjnych, która została opłacona z ZFŚS. Od części wartości sfinansowanej ze środków obrotowych pracodawca ma obowiązek opłacić składki ZUS.

Przykład

Pracownikom wykupiono karnety rekreacyjne obejmujące masaże i saunę, które w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej danej osoby mają wartość 50 zł lub 100 zł. Zakup został w 60% sfinansowany ze środków ZFŚS oraz w 40% ze środków obrotowych.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega pełna wartość przekazanych pracownikom karnetów, tj. odpowiednio kwota 50 zł i 100 zł.

Zwolnieniu z oskładkowania podlega część sfinansowana środkami z ZFŚS, tj. odpowiednio 30 zł (50 zł x 60%) i 60 zł (100 zł x 60%).

Natomiast kwoty wydatkowane ze środków obrotowych pracodawcy, tj. odpowiednio 20 zł (50 zł x 40%) i 40 zł (100 zł x 40%) należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników.

www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.