podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 3 (1460) z dnia 8.01.2018

Odliczenie darowizny w zeznaniu rocznym

Uzyskane w 2017 r. dochody z umowy o pracę rozliczę w zeznaniu podatkowym PIT-37. W 2017 r. kilkukrotnie przekazywałem darowizny pieniężne na rzecz fundacji, która zajmuje się działalnością charytatywną. Czy kwoty przekazanych darowizn mogę rozliczyć w składanym zeznaniu rocznym?

Czytelnik będzie miał prawo odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2017 r. dokonane darowizny na rzecz fundacji prowadzącej działalność charytatywną, jeśli spełni warunki dla tego odliczenia. W art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof ustawodawca przewidział możliwość odliczenia od dochodu darowizn na tzw. cele szlachetne. W myśl tego przepisu podatnik, który uzyskał dochód opodatkowany według skali podatkowej, ma prawo odliczyć od dochodu m.in. darowizny przekazane w roku podatkowym na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 ze zm.), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. W art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazano, że działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są m.in. fundacje i stowarzyszenia niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz niedziałające w celu osiągnięcia zysku (z wyjątkiem fundacji utworzonych przez partie polityczne).

Fundacja, o której mowa w pytaniu, realizuje cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wśród których wyróżnia się działalność charytatywną. Jeżeli dodatkowo stanowi organizację pozarządową, przekazane w roku podatkowym darowizny pieniężne na jej rzecz uprawniają Czytelnika do odliczenia od dochodu. Odliczenie to jednak przysługuje w limitowanej wysokości. Można bowiem odliczyć od dochodu kwotę dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6% dochodu. Jeśli Czytelnik w 2017 r. przekazał na omawiany cel kilka darowizn, będzie mógł odliczyć je od dochodu w kwocie faktycznie przekazanej, pod warunkiem że ich łączna kwota nie przekroczy 6% jego dochodu. Gdy przekazane darowizny przekroczą ten limit, wówczas Czytelnik odliczy od dochodu kwotę ustaloną w wysokości tego limitu.

Należy jednak podkreślić, że zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o pdof będące przedmiotem zapytania darowizny pieniężne wymagają udokumentowania. Ich wartość ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy.

Przykład

Pan Jan w 2017 r. uzyskał wyłącznie przychód ze stosunku pracy w kwocie 87.524 zł. Za 2017 r. przysługują mu koszty uzyskania przychodów w podstawowej wysokości wynoszącej 1.335 zł. Dochód pana Jana za 2017 r. wyniósł 86.189 zł.

W trakcie 2017 r. pan Jan przekazał na rachunek bankowy fundacji będącej organizacją pozarządową zajmującej się działalnością charytatywną darowizny pieniężne w łącznej kwocie 450 zł. Wartość tych darowizn dokumentują posiadane przez pana Jana dowody wpłaty.

Pan Jan będzie miał możliwość odliczenia od dochodu przekazanych w 2017 r. darowizn w wysokości faktycznie przekazanej (450 zł), ponieważ ich łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej 6% uzyskanego dochodu. U pana Jana limit omawianego odliczenia w 2017 r. wynosi 5.171,34 zł, który stanowi 6% z kwoty 86.189 zł.

www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.