podatek dochodowy, rozliczenia podatkowe, przychody podatkowe, koszty podatkowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (560) z dnia 20.04.2022

Zapłata za byłego pracownika zaległej składki ZUS a informacja PIT-11

Po kontroli ZUS okazało się, że program płacowy nie naliczył składek ZUS od jednego ze składników wynagrodzenia pracownika. W rezultacie powstała niedopłata w składce emerytalnej, rentowej i chorobowej (13,71%), a także w składce zdrowotnej. Do ZUS zrobiliśmy stosowne korekty. Pracownik ten nie jest już zatrudniony w naszej firmie i nie zwróci nam tych składek. W informacji PIT-11 sporządzonej za rok, w którym była dokonana korekta, zapłacone za pracownika składki na ubezpieczenia społeczne wykazaliśmy jako jego przychód z innych źródeł. Czy również zapłaconą za pracownika składkę na ubezpieczenie zdrowotne powinniśmy uwzględnić w PIT-11?

Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe, w przedstawionej sytuacji zapłaconą za byłego pracownika zaległą składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy wykazać w informacji PIT-11 (sporządzonej za rok podatkowy, w którym nastąpiła zapłata), jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 updof.

Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami - co do zasady - są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust.1 updof). Ustawodawca nie sprecyzował pojęcia nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z poglądem ugruntowanym w orzecznictwie i doktrynie - dla celów podatkowych pojęcie nieodpłatnego świadczenia obejmuje wszelkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, a także te wszystkie zdarzenia, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku lub uniknięciu wydatku, jaki podatnik musiałby ponieść, aby uzyskać określone świadczenie. Przychodem podatkowym jest więc realne i wymierne przysporzenie majątkowe.

Na postanowienia art. 11 ust. 1 updof powołują się zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne, rozpatrując kwestię, czy w związku z zapłatą zaległych składek ZUS za pracowników (obecnych i byłych), którzy nie zwrócą tych składek, u osób tych powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Jednak w konkluzji stanowisko organów podatkowych w tej sprawie różni się od prezentowanego przez sądy administracyjne.

Zdaniem organów podatkowych uiszczenie przez pracodawcę (byłego pracodawcę) zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w celu wywiązania się z obowiązków płatnika składek - w części, w której powinny być sfinansowane przez pracownika - stanowi dla obecnych i byłych pracowników nieodpłatne świadczenie generujące przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 updof. Osoby te uzyskują bowiem wymierną korzyść majątkową, gdyż inny podmiot, tj. obecny lub były pracodawca, ponosi kosztem swojego majątku wydatek, który powinien być sfinansowany majątkiem (dochodami) tych osób. Przychód ten powstaje w dacie zapłaty zaległych składek do ZUS. W przypadku byłego pracownika, który nie zwróci byłemu pracodawcy zapłaconych za niego składek (w roku, w którym zostały one uregulowane), omawiany przychód należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 updof. Kwotę przychodu z innych źródeł uzyskanego przez byłego pracownika, były pracodawca powinien wykazać w informacji PIT-11 (w części F). Tak wynika np. z interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.646.2021.1.ŁS, z 19 marca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.55.2021.1.ID, z 28 grudnia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.826.2020.1.GG, a także z 31 maja 2019 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.230.2019.1.ES.

Orzecznictwo Baza orzeczeń wydawanych m.in. przez sądy administracyjne dostępna jest w serwisie www.orzecznictwo.gofin.pl

Z takim stanowiskiem organów podatkowych nie zgadzają się sądy administracyjne, w których ocenie zapłata przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za pracownika (byłego pracownika), nie skutkuje powstaniem u tej osoby przysporzenia majątkowego, a w konsekwencji przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Tak orzekł m.in. NSA w wyrokach z 27 kwietnia 2021 r., sygn. akt II FSK 3179/19 oraz z 5 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1311/17, a także WSA w Gliwicach w wyroku z 3 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gl 1619/20.

Wyroki sądów administracyjnych nie mają jednak mocy powszechnie wiążącej (zapadają bowiem w indywidualnych sprawach). Jeżeli zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu firma chce uniknąć sporu z organami podatkowymi, to zapłaconą za byłego pracownika kwotę zaległej składki na ubezpieczenie zdrowotne, powinna wykazać w części F informacji PIT-11, sporządzonej za rok podatkowy, w którym nastąpiła zapłata tej składki.

www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.