Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1171) z dnia 10.07.2023
Estoński CIT od wykorzystania samochodu zarówno do celów prywatnych wspólników, jak i pracowników
W spółce opodatkowanej estońskim CIT, w której służbowe samochody osobowe są wykorzystywane również do prywatnych celów wspólników, powstaje tzw. dochód z tytułu ukrytych zysków w wysokości 50% wydatków oraz odpisów amortyzacyjnych związanych z używaniem tych samochodów. Podobnie jest w przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych do celów prywatnych pracowników, przy czym w tym przypadku powstaje tzw. dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Problem może pojawić się jednak w sytuacji, gdy ten sam firmowy samochód osobowy wykorzystywany jest zarówno do celów prywatnych wspólników, jak i pracowników. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów (dalej: MF) z pytaniem, czy w takiej sytuacji należy wykazać dochód z tytułu ukrytych zysków w związku z używaniem samochodu przez wspólników (w wysokości 50% wydatków i odpisów amortyzacyjnych) i jednocześnie dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w związku z używaniem tych pojazdów przez pracowników (w wysokości 50% wydatków i odpisów amortyzacyjnych). Jeśli spółka wykazałaby obydwa ww. dochody, to opodatkowaniu estońskim CIT podlegałaby wartość 100% wydatków i odpisów amortyzacyjnych dotyczących ww. samochodów. Zapytaliśmy więc, czy takie podejście jest prawidłowe.
W odpowiedzi przesłanej naszemu Wydawnictwu w dniu 27 czerwca 2023 r. MF udzieliło następujących wyjaśnień:
"(...) w przypadku gdy dany wydatek lub koszt spełnia zarówno definicję ukrytych zysków, jak i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, podlega on opodatkowaniu ryczałtem tylko raz - jako dochód z tytułu ukrytych zysków albo dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (podkreśl. red.). Na powyższą interpretację przepisów wskazuje m.in. fragment przewodnika do ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. (zob. str. 51, podrozdział 7.2, poz. 77, drugi akapit - dotyczy on przypadku, gdy wydatek o charakterze prywatnym prezesa zarządu spółki będącego wspólnikiem tej spółki zakwalifikowany jako niezwiązany z działalnością gospodarczą, ale obniżający zysk netto/wynik finansowy spółki - może być również zakwalifikowany jako dochód z tytułu ukrytego zysku - przyp. red.).
O kwestii prawidłowej kwalifikacji wydatku lub kosztu odpowiednio do dochodu z tytułu ukrytych zysków albo dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą będzie decydował stan faktyczny. W tym aspekcie dla rozstrzygania wątpliwości podatników w ich indywidualnych sprawach właściwa jest instytucja interpretacji indywidualnej określona w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 CIT, podstawę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku (...)".
www.PodatekDochodowy.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|